środa, 14 listopada 2018

Tagi: APK WSG Bydgoszcz Informacje Wiadomości Region Wydarzenia Informacje Komputery Informatyka

17 marca 2014, aktualizowano: 17 marca 2014

Wirtualna prehistoria na wyciągnięcie ręki. APK zaprasza na wystawę

Fragment jednej z plansz gry Super Mario Bros.

Fot.: zrzut ekranu

Łukasz Jędrzejczak

Pamiętacie stare konsole do gier Pegasus albo komputery Atari? W poniedziałek w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG odbędzie się wystawa, prezentująca dzieje przemysłu informatycznego.

- W dzisiejszych czasach jeśli sprzęt elektroniczny ma już ponad 10 lat to znaczy, że jest stary. Jeśli dogorywa 20 lat, to mało kto zainteresuje się nim. Wiek 30 i więcej lat to dla większości ludzi już prehistoria albo co gorsza - śmietnik elektronicznej historii - twierdzi Konrad Baśkiewicz, który stworzył strone internetową Prehistoria.pl poświęconą starym (i często zapomnianym) konsolom i grom wideo.


- Konsole, stare komputery - ich parametry zmieniają się w zawrotnym tempie. Wyszukuję je, zbieram i prezentuję, aby pokazać, że i teraz można mieć z nich wiele radości i zabawy na długie dni, nie tylko te jesienno-zimowe.

Bydgoszczanin postanowił pokazać swoją kolekcję z bliska. A jest co oglądać.
Pan Konrad posiada kilkadziesiąt stacjonarnych oraz przenośnych konsol do gier. Wśród nich są kultowe modele - m.in. Nintendo 64, Atari 7800, Pegasus MT-777DX, Nintendo Micro vs. System, Game Boy Classic czy popularne w Polsce Jajeczka i Ośmiorniczki produkowane przez rosyjską Elektronikę.

Oprócz tego jest posiadaczem starych komputerów - kultowego już modelu Atari 800 XL ze stacją dyskietek California Access 2001 czy znanego każdemu maniakowi sprzętu komputerowego Commodore 64. To nie wszystko, bo oprócz tzw. hardware’u, w zbiorach bydgoskiego pasjonata prehistorii informatyki znajduje się też spora ilość gier.
Wśród nich są tytuły, który stały ikoniczne dla świata gier wideo.

Na wystawie będzie można dotknąć i zobaczyć z bliska słynnego „Pac-mana”, „The Legend of Zelda”, „Super Mario Bros.”, serię „Pokemon” oraz „Quattro Arcade Złota Czwórka” w skład której wchodzą „Boomerang Kid”, „Super Robinhood”, „Go! Dizzy Go!” i „Soccer”.

Otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca o godz. 18 w budynku Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy ul. Królowej Jadwigi 14.

Ok. godz. 18.30 w sali widowiskowej APK odbędzie się prelekcja „Gry i konsole wideo – podróż przez historię”, którą wygłosi Konrad Baśkiewicz, twórca serwisu internetowego PreHistoria.pl. Wstęp wolny.

Podczas spotkania, bydgoszczanin opowie m.in. o ewolucji sprzętu do obsługi gier wideo, o tym, jak kiedyś nagrywało się gry komputerowe na kasetę za pomocą... radia oraz o polskim producencie konsol do gier - firmie Ameprod, która stworzyła model TVG-10.

Szczegółówe informacje na temat wystawy, eksponatów oraz historii konsol i komputerów znajdziecie na www.prehistoria,pl, na profilu na portalu Facebook pod adresem www.facebook.com/prehistoriapl oraz na stronach internetowych WSG i APK.