Niedziela, 9 grudnia 2018

Dzień Dziecka jak z bajki

Zabaw w plenerze będzie dla dzieci całe mnóstwo - już w sobotę w Myślęcinku, w niedzielę na Wyspie Młyńskiej, a w poniedziałek przed Pałacem Młodzieży

Fot.: Dariusz Bloch

Justyna Tota

1 czerwca świętujemy już od soboty - Wyspa Młyńska pełna niespodzianek, festyn w Myślęcinku, zabawy i konkursy z nagrodami przed Pałacem Młodzieży, dziecięce kino w „Orle” aż do środy czy budowanie z klocków Lego na barce „Lemara” - to tylko część atrakcji dla najmłodszych!

Wielkie świętowanie dzieci duże i małe mogą rozpocząć od sobotniego festynu rodzinnego „Bądźmy razem” na polanie Różopole (start godz. 13), na który zaprasza „Caritas” Diecezji Bydgoskiej. W Myślęcinku roić się będzie od stoisk i przeróżnych atrakcji. Będzie malowanie buziek, warsztaty orgiami, skręcanie balonów, zabawy z chustą animacyjną Klanza i w tunelu, całe mnóstwo gier i konkursów, pokazy - m.in. różnych wydziałów policji czy Maltańskiej Służby Medycznej. Będzie miasteczko ruchu drogowego, nauka rzucania „jajowatą” piłką, prezentacja motorów - również tych żużlowych (łącznie z robieniem sobie zdjęć na pamiątkę), dzieci mogą skonstruować roboty lub z ich pomocą coś namalować, a najmłodsze maluchy bawić się w piaskownicy LEGO Duplo. Będzie też okazja, by zadbać o zdrowie i skonsultować się z różnymi specjalistami.
Od soboty aż do środy (3 czerwca) w kinie „Orzeł” MCK razem ze swymi pociechami można obejrzeć serię filmów z bohaterami Astrid Lindgren, by przypomnieć sobie przygody łobuziaków z Bullerbyn (bilety na seanse 10 zł).
Bajkowo na Wyspie i w kinie „Zygzaka”
Dzieci i rodzice - przebierzcie się w swe ulubione postaci i dołączcie w niedzielę o godz. 12 do barwnego korowodu, który z placu Wolności przejdzie na Wyspę Młyńską, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs na Bajkową Rodziną Roku

fot. Dariusz Bloch

Dzieci i rodzice - przebierzcie się w swe ulubione postaci i dołączcie w niedzielę o godz. 12 do barwnego korowodu, który z placu Wolności przejdzie na Wyspę Młyńską, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs na Bajkową Rodziną Roku


Już po raz trzeci studenci UTP jako wolontariusze wraz z partnerami imprezy „Bajkowa Bydgoszcz” połączą swe siły, by dla dzieci Wyspa Młyńska w niedzielę stała się niezwykłą krainą, m.in. za sprawą kolorowych postaci, które najpierw w południe spotkają na placu Wolności.
- Ogłaszamy konkurs na Bajkową Rodzinę Roku, dlatego zachęcamy do przebrania się nie tylko dzieci, ale także rodziców i wspólnego przemarszu w barwnym korowodzie na Wyspę Młyńską, gdzie wybierzemy zwycięzców - zapowiada Magdalena Macioszek, specjalista ds. promocji „Bajkowej Bydgoszczy”.
Na Wyspie Młyńskiej na dzieci czekać będzie całe mnóstwo zabaw, konkursów z nagrodami i niespodzianek.
- Co roku studenci z różnych wydziałów UTP starają się przygotować inne atrakcje. Będą, m.in.: eksperymenty chemiczne, żywe zwierzątka jak koty, szczury i żółwie oraz możliwość podejrzenia organizmów pod mikroskopem, konkurs na rozpoznawanie ptaków na podstawie wydawanych dźwięków i jaj, które znoszą. Studenci wcielą się też w animatorów gier i zabaw, będzie malowanie dziecięcych buziek, a także występny sceniczne dzieci z bydgoskich szkół. Nową atrakcją będą warsztaty kulinarne, które dla dzieci, w ramach programu „Tu jest super, tu jest smacznie”, poprowadzi nasz strategiczny partner Express Media - wymienia Magdalena Macioszek.
Wyspa będzie w niedzielę bajkowa także dzięki pokazom polskich filmów animowanych, będących również 3-letnią tradycją „Zygzaka” - Zabawowego Klubu Filmowego Malucha, który tego samego dnia, ale nieco wcześniej (bo już o godz. 11, dzieci od 2. roku wstęp wolny, rodzic - 10 zł) zaprasza na pokaz do sali kinowej Pałacu Młodzieży. - Jest coraz cieplej, więc i w oglądaniu bajek wkraczamy powoli w sezon letni. Dzieci zobaczą wakacyjne odcinki Bolka i Lolka oraz Reksia. Pampalini natomiast będzie miał spotkanie z krokodylem - zdradza na Dominika Kosińska, która po pokazach filmowych prowadzi też dziećmi gry i zabawy, które tym razem (jeśli pogoda dopisze) odbędą się w plenerze.
Muzeum zaprasza!
W niedzielę do świętowania Dnia Dziecka zaprasza także Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Najmłodsi zwiedzający wraz z opiekunami mają wstęp za darmo na wszystkie wystawy (z wyjątkiem Exploseum). Dzieciaki na pamiątkę otrzymają przypinki z wizerunkiem „Wyczółka” (można je odbierać w kasach MOB). Dodatkowo 10 pierwszych dzieci zwiedzających Galerię Sztuki Nowoczesnej w prezencie otrzyma książeczkę z zadaniami pt. „Bawmy się sztuką”. Muzeum prowadzi również zapisy dzieci do gry miejskiej „Bądź jak Rejewski”. Na najmłodszych czekają gry i zabawy, które sprawdzą swe swoje umiejętności matematyczne oraz sprawność logicznego myślenia. Gra odbędzie się w niedzielę (7 czerwca) w godz. 15.00-17.00, start na Wyspie Młyńskiej. Wszyscy chętni proszeni są o zgłoszenia - zapisy do 5 czerwca do godz. 12.00 prowadzone są pod numerem tel.: 52 58 59 983 lub adresem e-mail: dariusz.lesniewski@muzeum.bydgoszcz.pl.
Kreatywnie z Lego i na obrazach
Koniec weekendu nie oznacza końca świętowania, wszak Dzień Dziecka przypada w poniedziałek, więc i tego dnia Pałac Młodzieży zaprasza maluchy i dzieci nieco starsze na dwie godziny (16.00-18.00) wesołych zabaw i różnych konkurencji sprawnościowych (z nagrodami!) w parku Witosa. Natomiast na barce „Lemara” prze dwa dni (1 i 2 czerwca od godz. 13) z kloców Lego budowany będzie kreatywny port dziecięcy z różnego rodzaju statkami - może ktoś zbuduje „Lemarę”? - W przyszłości chcemy wybudować z kloców makietę miasta - zdradził nam Piotr Drozdowski z MCK.
W pierwszych dwóch dniach czerwca Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” zaprasza najmłodszych na spektakle (o godz. 9 w sali kinowo-widowiskowa MCK, bilety 16 zł): w poniedziałek dzieci mogą zobaczyć „Czerwonego Kapturka”, a we wtorek przeniosą się w magiczny świat „Zabawek” (rezerwacje biletów - nr tel.: 609 047 117, 695 599 271).
O tym, jak bogatą mają dzieci wyobraźnię, można się przekonać podczas wtorkowego wernisażu (2 czerwca) w Galerii Wieży Ciśnień, gdzie o 18.00 zostaną zaprezentowane prace dzieci z bydgoskiego Przedszkola „Źródełko”, które uczy i wychowuje poprze sztukę.


Kiedy? Gdzie? Za ile?
30.05. (sob.) od godz. 13 - festyn rodzinny „Bądźmy razem” na polanie Różopole w Myślęcinku, wstęp wolny
31.05. (ndz.) - III edycja „Bajkowej Bydgoszczy” na Wyspie Młyńskiej - o godz. 12 Bajkowa parada (przemarsz z placu Wolności na Wyspę Młyńską), wstęp wolny
01. i 02.06. (pon. i wt.) od godz. 13 - warsztaty dla dzieci kreatywny port dziecięcy na barce „Lemara” (zbuduj własny port z klocków Lego), wstęp wolny - zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl