Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: komorinicka teatr polski informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje sokołowska

26 października 2015, aktualizowano: 26 października 2015

Komornicka znów na bydgoskiej scenie

Fot.: Michał Jadczak

opr. Łukasz Jędrzejczak

Teatr Polski zaprasza na trzy pokazy wznowieniowe jednego z najlepszych spektakli sezonu 2011/2012. W rolę pisarki szukającej własnej tożsamości ponownie wcieli się świetna Anita Sokołowska.

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, ul. Adama Mickiewicza 20. Monodram w reżyserii Bartosza Fr ąckowiaka na podstawie tekstu Weroniki Szczawińskiej był jednym z najlepiej ocenianych spektakli w 2012 roku. Na szczęście bydgoska scena nie zapomniała o sztuce i postanowiła przypomnieć bydgoszczanom o pogmatwanych losach żyjącej na początku XX wieku modernistycznej pisarki.


Maria Komornicka czy Piotr Włast? Trudność z ustaleniem tożsamości, która trapiła pisarkę przez większą część jej życia, według twórców spektaklu była odbiciem świata, który na przełomie XIX i XX wieku zaczął się gwałtownie zmieniać. Coraz głośniej mówiono o wolności jednostki do kreowania i definiowania własnego „ja” - także w odniesieniu do własnej płci.

Bartosz Frąckowiak i Weronika Szczawińska postanowili zbadać biografię pisarki, uznanej przez otaczających ją ludzi za wariatkę i odmieńca. Spektakl jest próbą zbadania jej życia i twórczości z zupełnie innej perspektywy.

W rolę autorki wcieliła się znakomita Anita Sokołowska, znana z produkcji telewizyjnych takich jak „Na wspólnej” czy „Przyjaciółki”.

Kiedy spektakle?

Pokazy monodramu „Komornicka. Biografia pozorna”: 28, 29 i 30.10.