Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje kai bumann wydarzenia bydgoszcz informacje region

3 listopada 2015, aktualizowano: 3 listopada 2015

Bohaterska symfonia na bohaterskie święto

Fot.: www.srf.ch

Katarzyna Bogucka

W piątek, 13 listopada, Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert z okazji Święta Niepodległości. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod kierunkiem Kaja Bumana i Iwona Hossa (sopran).

Program wieczoru jest niezwykle atrakcyjny i tematycznie zbieżny z niepodłogłościową rocznicą, najpierw z jej tragicznym wymiarem, a później z entuzjastycznym finałem. W pierwszej części koncertu zabrzmi Henryka Mikołaja Góreckiego Symfonia pieśni żałosnych. W 1992 r. Symfonia trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów.


Górecki ze swoją prostą, ale żarliwą muzyką trafiał do wszystkich: do melomanów, ale i do... kierowców długodystansowych ciężarówek.

Partie solowe wykona sopranistka Iwona Hossa. Z kolei drugi utwór z afisza, beethovenowska III Symfonia „Eroica”, najpełniej wyraża rewolucyjne tendencje sztuki tego kompozytora. Początkowo Beethoven zamierzał dedykować dzieło Napoleonowi .

Gdy jednak dowiedział się, że Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów, wpadł w furię. Istnieją różne wersje tego, co wydarzyło się chwilę potem: jedna głosi, że kompozytor tak energicznie tarł gumką tytuł, że zrobił dziurę w stronie rękopisu; druga, że złamał pióro, wreszcie, że wskoczył na biurko i podeptał papier. Z dedykacją czy bez, to jedno z arcydzieł światowej literatury muzycznej.

Zawiera ogromną moc możliwości interpretacyjnych, jest więc wymarzoną partyturą dla najwybitniejszych dyrygentów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 13-11-2015 10:55

    Brak ocen 0 0

    - dr historii: i napisała bohaterska dziennikarka

    Odpowiedz