środa, 16 stycznia 2019

Tagi: camerimage 2015 informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz region kino mahomet stroraro

18 listopada 2015, aktualizowano: 18 listopada 2015

Historia życia proroka Mahometa na festiwalowym pokazie specjalnym

Po projekcji filmu „chemia” była okazja do spotkania się z jego twórcami - Jeremiaszem Prokopowiczem i Bartoszem Prokopowiczem.

Fot.: Paweł Skraba

Andrzej Pawełczak

Dzisiaj warto sobie przypomnieć albo obejrzeć po raz pierwszy znakomity film „Salto”. Jego twórcami są zmarli w tym roku wybitny polski autor zdjęć Kurt Weber oraz pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki.

Ten czarno-biały film ze znakomitą rolą Zbigniewa Cybulskiego oraz muzyką Wojciecha Kilara zostanie zaprezentowany w ramach festiwalowego cyklu „Mistrzowie, którzy odeszli”. Seans w Multikinie o godzinie 12.45.


W tym roku nagrodę specjalną Camerimage dla wybitnego duetu twórców filmowych przyznano reżyserowi Madżidowi Madżidiemu i autorowi zdjęć Vittorio Storaro. Ich film „Muhammad: The Messenger of God” będzie można obejrzeć dzisiaj w głównej sali projekcyjnej Opery Nova, początek projekcji o godz. 20.30.

PRZECZYTAJ: W sobotę ruszyła festiwalowa karuzela [CAMERIMAGE 2015, PROGRAM]

Film jest pierwszą częścią planowanej trylogii, opowiadającej o życiu proroka Mahometa. Ma pokazać także źródła religii muzułmańskiej i jej przesłanie.

W ramach prezentacji konkursowych będzie można obejrzeć niemiecki film „13 minut” (Konkurs Główny). To opowieść o człowieku, który niemal zmienił świat. W 1939 roku próbował dokonać zamachu na Hitlera. Wybuch bomby, którą podłożył w monachijskim browarze, spóźnia się o 13 minut... Projekcja rozpocznie się o godz. 13 w Operze Nova.

O godzinie 15.30, także w Operze Nova, zaprezentowany zostanie film „Karbala”, startujący w Konkursie Filmów Polskich.