Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz filharmonia pomorska koncert barok bach handel vivaldi

23 listopada 2015, aktualizowano: 23 listopada 2015

Osobliwe, dziwaczne, nieregularne... Będzie koncert muzyki barokowej

Środowy koncert poprowadzi Jacek Rogala. Solistą będzie oboista Dominik Wroniszewski. Akompaniować mu będzie Capella Bydgostiensis

Fot.: materiały Filharmonii Pomorskiej

Łukasz Jędrzejczak

Określenia zawarte w tytule nie muszą oznaczać niczego złego. Wręcz przeciwnie. Takimi cechami charakteryzuje się jeden z najważniejszych styli w muzyce i sztuce w ogóle. Muzyka w stylu barocco.

Filharmonia Pomorska. Jean-Jacques Rousseau w swoim „Słowniku muzycznym” z 1768 roku „barokowymi” nazwał takie zjawiska w sztuce dźwięków, jak zakłócanie harmonii, pojawienie się dysonansów, nienaturalność śpiewu.


Charakterystyczną cechą stylu, którego początek datowany jest na przełom XVI i XVII wieku, kiedy to Jacopo Peri wystawił pierwszą operę w dziejach zatytułowaną „Dafne” jest, między innymi, pojawienie się po raz pierwszy muzyki polifonicznej oraz zawarty w kompozycjach kontrast między niskimi i wysokimi rejestrami.

W baroku pojawiają się także nowe formy muzyczne, których zadaniem jest nie tylko zabawianie, ale i edukowanie odbiorcy.

W baroku stosowane są także wszelkiego rodzaju figury retoryczne i konstrukcje formalne, analogiczne do używanych w retoryce słownej.

Muzyka ta jest wciąż lubiana, także przez młodzież i przeżywa swoisty renesans popularności. Wieczór barokowych hitów w FP poprowadzi Jacek Rogala, od 2001 dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Usłyszymy kompozycje Pachelbela, Vivaldiego, Albinoniego i Händla.

Kiedy?

Koncert z muzyką klasyków baroku odbędzie się w środę o godz. 19.