Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: informacje farbiarnia głosy zwierzęce wydarzenia bydgoszcz muzyka

red 24 listopada 2015, aktualizowano: 24 listopada 2015

Głosy zwierząt jako materiał muzyczny. Chórzyści UTP tego dokonali. Przyjdź i posłuchaj

Fot.: archiwum organizatora

Na pomysł stworzenia kompozycji opartej na pomrukach, wyciach, skomleniach zwierząt wpadła bydgoska artystka wizualna Elżbieta Jabłońska, która wraz z kompozytorem Marcinem Gumielą stworzyła specjalną partyturę.

Najpierw było nagranie głosów zwierzaków z bydgoskiego zoo. Potem artyści zaczęli tłumaczyć odgłosy zwierząt na język muzyki. I tak powstała partytura, której interpretacji podejmie się dyrygentka Agnieszka Sowa, która poprowadzi chórzystów UTP im J.J.Śniadeckich w Bydgoszczy.


Koncert ma być próbą refleksji nad relacją człowieka z naturą za pośrednictwem sztucznych środowisk, jakim są małe, miejskie ogrody zoologiczne. Sami organizatorzy podkreślają, że "zwierzęta przebywające w zamkniętych przestrzeniach, żyjące w schemacie wynikającym z faktu zniewolenia, nabierają charakterystycznych, podobnych cech i zachowań.

Wspólna egzystencja na niewielkim terenie powoduje ogromne emocje zwierząt w trakcie podstawowych czynności jak np. karmienie. Dźwięki jakie są słyszalne w trakcie rozwożenia karmy, są porównywalne z wykonaniami utworów chóralnych o wyjątkowo bogatej melodyce, zaskakujących zmiennościach natężenia dźwięku i ostatecznym euforycznym zakończeniu."

Koncert chóru, który odbędzie się w piątek o godz. 17 w galerii "Farbiarnia" przy ul. Pomorskiej 68a jest darmowy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 24-11-2015 17:05

    Brak ocen 0 0

    - zdziwiony : czyzby znowu o zachowaniu uczestnkow otrzesin ?

    Odpowiedz