środa, 16 stycznia 2019

Tagi: stara rzeka ziołek alameda 5 kapital tien lai informacje wiadomości region wydarzenia mck koncert cafe szpulka

red 25 listopada 2015, aktualizowano: 26 listopada 2015

Romantyczne piosenki skąpane w pogłosach i elektronice. Stara Rzeka na scenie Szpulki [WIDEO]

Fot.: materiały promocyjne artysty

Efekty pracy jednoosobowego projektu Kuby Ziołka o nazwie Stara Rzeka doczekały się wielu pozytywnych komentarzy i recenzji w całej Polsce i poza granicami kraju. Bydgoski muzyk, którego nazwisko kojarzone jest z Milieu L'Acephale - kolektywem bydgoskich, toruńskich i poznańskich artystów dźwiękowych, zagra w czwartek w MCK.

Koncert promować będzie wydany niedawno i ostatni album Starej Rzeki zatytułowany "Zamknęły się oczy ziemi". Płyta jest zwieńczeniem kilkuletniej pracy Ziołka z takimi gatunkami jak drone, eksperymentalna elektronika, folk czy skąpany w pogłosach i delayach black metal.


Początki Starej Rzeki sięgają 2012 roku, kiedy to rozpoczęły się nagrania na debiutancki krążek bydgoszczanina zatytułowany "Cień chmury nad ukrytym polem". Płyta wydana przez krakowską wytwórnię Instant Classic stała się hitem w światku słuchaczy muzyki alternatywnej nie tylko w Polsce. Rozpisywał się o niej m.in. portal The Quietus oraz popularny blog Tiny Mixtapes.Dokonanie Ziołka zostało zauważone w dziale kulturalnym tygodnika "Polityka", który nominował muzyka do "Paszportu Polityki" w kategorii muzyka popularna.

W międzyczasie artysta realizował się w kolejnych zespołach będących częścią założonego przez niego kolektywu Milieu L'Acephale, którego nazwa zaczerpnięta została do francuskiego filozofa i pisarza Georgesa Bataille'a. Jego fascynacje rozciągają się od transowej muzyki improwizowanej (Innercity Ensemble), przez psychodeliczny rock i metal (Alameda 3) i elektronikę (Kapital, T'ien Lai) aż po eklektyczną awangardę łączącą w sobie wszystkie powyższe formy muzyczne (Alameda 5).

Na przełomie października i listopada, nakładem Instant Classic, ukazał sie dwupłytowy album "Zamknęły się oczy ziemi", który jest podsumowaniem muzyki Starej Rzeki. Czwartkowy koncert będzie prezentacją utworów zawartych na płycie, jak i tych, które ukazały się w 2013 roku na debiucie. Nie zabraknie również materiału dotąd niepublikowanego.Wstęp na koncert w Cafe Szpulka jest darmowy. Początek o godz. 20.