środa, 12 grudnia 2018

Kultura

Tagi: wystawa Toruń Kultura Muzeum Podróżników

3 grudnia 2015, aktualizowano: 3 grudnia 2015

Po drugiej stronie lustra. Podwodny świat w obiektywie Piotra Stósa

Fot.: Nautica Safari

Magdalena Nierzwicka

Muzeum Podróżników zaprasza do podwodnego świata przedstawionego na fotografiach Piotra Stósa. Wernisaż 4 grudnia, godz. 16.00.

Barwny świat
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Zostały wykonane w trakcie wypraw nurkowych prowadzonych przez Piotra Stósa, a zorganizowanych przez Centrum Turystyki Podwodnej „NAUTICA” z Krakowa. Autor utrwalił na nich podwodny świat pełen fantastycznie ubarwionych roślin i zwierząt. Wśród nich znalazły się m.in. liliowce, kolonie korali miękkich, pławikoniki, błazenki, a także żarłacz białopłetwy.

Po drugiej stronie podwodnego lustraPiotr Stós tak pisze o swej fascynacji nurkowaniem i fotografowaniem:

„Wykonałem w tych wodach setki nurkowań o różnych porach dnia i nocy i w różnych porach roku, a mimo to jestem niezmiennie zaskakiwany przez nowe zjawiska, kształty i obrazy. Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut świat na poły znany, na poły pełen zagadek i niespodzianek. Próba zarejestrowania skrawków tego świata na zdjęciach jest jak nigdy niekończąca się podróż – im lepiej go znam i czym sprawniej się w nim poruszam, tym więcej jest do uwiecznienia i pokazania...”

Panorama świataPiotr Stós z wykształcenia jest hydrobiologiem, absolwentem Wydziału BiNOZ Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z nurkowaniem i fotografią podwodną związany jest od roku 1986. Nurkował na Malediwach, Karaibach, Mauritiusie, Galapagos, w Indonezji, Malezji, Egipcie, Rosji, Hiszpanii, Włoszech i w Chorwacji. Jego fotografie podwodne można spotkać w czasopismach ilustrowanych, folderach, kalendarzach, plakatach i na stronach internetowych.


Wystawa towarzysząca VIII Międzynarodowemu Festiwalowi Przyrodniczemu „Sztuka Natury”, Toruń 2015

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.