Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: 150 bogdana z informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje kino kpck kościeleckich 6

14 grudnia 2015, aktualizowano: 14 grudnia 2015

Kocha kobiety - dlatego rzeźbi ich podobizny w drewnie

Fot.: materiały promocyjne organizatora

opr. Łukasz Jędrzejczak

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej przy Placu Kościeleckich 6 zaprasza na wernisaż wystawy bardzo ciekawego artysty. Bogdan Ziętek na co dzień mieszka i tworzy w Brzezinach niedaleko Łodzi.

Dziełem życia Bogdana Ziętka - malarza, rzeźbiarza, fotografa, filozofa-amatora i kompozytora jest kolekcja blisko dwustu rzeźb kobiet. Zaczął je tworzyć, ponieważ, jak sam twierdzi "ma powołanie do pięknych kobiet, żyje dla nich, nie robi ich na sprzedaż, traktuje je jak członków rodziny".


Pierwszej wyrzeźbionej kobiecie nadał imię Ewa. Potem przyszły kolejne. Artysta ubierał je, czesał im włosy, kupował seksowną bieliznę, nawet szył sukienki. Początkowo pasja artysty spotykała się z niezrozumieniem żony, która niszczyła jego prace. Na szczęście talent Bogdana Ziętka odkryty został przez krytyków, media i galerie sztuki. Od tego czasu dzieła niepozornego artysty można oglądać w muzeach w całym kraju.

Po dużej wystawie w Muzeum Mazowieckim w Płocku, zbiorowej w warszawskiej Zachęcie, ostatniej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu przyszła kolej na Bydgoszcz.

Wernisaż odbędzie się 16 grudnia o godz. 18. Pokaz prac połączony będzie z seansem filmowym. Wyświetlony zostanie dokument Matyldy Kawki pt. "150 kobiet Bogdana Z".

Wystawa czynna do 29 lutego.