Sobota, 19 stycznia 2019

Posłuchajcie, co się wydarzyło w Betlejem

Fot.: materiały promocyjne Filharmonii Pomorskiej

Katarzyna Bogucka

W muzyce Jana Sebastiana Bacha święta są mistycznym wspomnieniem cudownej historii sprzed kilku tysięcy lat. To długa historia, dlatego Filharmonia Pomorska opowie ją w dwóch częściach.

Oratorium na Boże Narodzenie (Weihnachts-Oratorium BWV 248) jest sześcioczęściowym zbiorem kantat na śpiew solowy, mieszany chór i orkiestrę napisany przez Bacha na święta 1734 roku. Pierwsza część opisuje narodziny Jezusa, druga - objawienie pasterzom, trzecia - adorację pasterzy, czwarta - obrzezanie i nadanie imienia Jezusowi, piąta - podróż mędrców, szósta - hołd mędrców.


Dzieło to zalicza się do najbardziej znanych kompozycji religijnych i jest wykonywane w całości lub w częściach w okresie adwentu i Bożego Narodzenia. Wyróżnia się długością (ok. 3 godziny) , dlatego bywa dzielone. Filharmonia Pomorska proponuje dwa wieczory z oratorium Bacha. Pierwszy, 19.12., o godz. 19, drugi 20.12., godz. 19. Wystąpią: Capella Bydgostiensis, Chór “Astrolabium”, Kai Bumann dyrygent, Marta Boberska sopran, Dorota Lachowicz alt, Sylwester Smulczyński tenor, Jarosław Bręk bas, Kinga Litowska przygotowała chór.

Bilety kosztują 25 zł.

Na koncert można zabrać dzieci, którymi zaopiekują się studenci (zgłoszenia do 17 grudnia), a na melomanów czekają cenne niespodzianki. Losowane będą: zaproszenia na koncerty karnawałowe, koszyki obfitości, rodzinna sesja fotograficzna, bony wakacyjne (turystyczne), choinki. Więcej informacji na www.filharmonia.bydgoszcz.pl.