środa, 16 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz vidomi teatr spektakl

17 grudnia 2015, aktualizowano: 17 grudnia 2015

Przekroczyć bariery ciała, ducha i umysłu. Spektakl "Vidomi" podejmuje ważny temat

Fot.: materiały promocyjne MCK

Łukasz Jędrzejczak

„Chorea” to grupa artystów, którzy chcą robić teatr ciekawy, zaangażowany i łączący w sobie żywioły: taniec, śpiew i rytm. W sztuce „Vidomi” teatr podejmuje temat relacji sprawny-niepełnosprawny.

Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12-14, godz. 18. Teatr „Chorea” powstał w 2004 roku w Lublinie. W początkowej fazie działalności grupy, która kojarzona jest z tradycjami dramaturgicznymi Jerzego Grotowskiego, jej członkowie pracowali nad tekstami antycznymi i analizowali źródła europejskich tradycji muzycznych i tanecznych.


Zespół znany jest z tego, że wypracował własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. To właśnie grupa jest najważniejszym nośnikiem idei, które podejmują twórcy „Chorei”. Inspirując się wspomnianym Grotowskim, ale także m.in. ludźmi teatru - Wyspiańskim, Kantorem, czy filozofami i pisarzami - Wittgensteinem czy Herbertem, grupa analizuję kondycję współczesnego człowieka i wypracowuje własny charakterystyczny język.

W spektaklu „Vidomi” grupa stawia pytanie: co to znaczy być niewidomym? Czy brak zdolności widzenia można odczytywać tylko dosłownie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Premiera spektaklu miała miejsce 28 listopada 2014 roku w Łodzi. Teraz czas na Bydgoszcz.

Kiedy? Za ile?


Spektakl odbędzie się w niedzielę o godz. 18. Wstęp wolny.