Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: toruń Święto Trzech Króli parada koncert Kolędy

red 4 stycznia 2016, aktualizowano: 4 stycznia 2016

Z okazji Święta Trzech Króli

Fot.: Sławomir Kowalski

6 stycznia z trzech miejsc na toruńskiej starówce wyruszą królewskie orszaki z różnych stron świata. Kacper ze swoim orszakiem europejskim nadejdzie spod Bramy Żeglarskiej. Melchior przyprowadzi azjatycki orszak od strony Łuku Cezara. Baltazar i orszak afrykański przybędą z placu Teatralnego. Około godz. 15 spotkają się na Rynku Staromiejskim.

Tak w środę 6 stycznia, rozpocznie się w Toruniu parada z okazji Święta Trzech Króli. Spod pomnika Mikołaja Kopernika połączone trzy królewskie orszaki w towarzystwie trzech orkiestr dętych, chórów anielskich, rycerzy i husarii wyruszą na Rynek Nowomiejski. Po drodze będą przystanki - na odegranie religijnych scenek. Dzieci częstowane będą słodyczami - hiszpańskimi, bo to właśnie hiszpański sposób świętowania 6 stycznia zainspirował torunian do organizowania pochodu Trzech Króli.


Po dotarciu na Rynek Nowomiejski, około godz. 15.30, będzie można obejrzeć jasełka. Będą życzenia od władz miasta, a około 15.45 rozpocznie się koncert zespołu Dzieci z Brodą. To 25-osobowa grupa prowadzona przez Joszkę Brodę z Beskidów, multiinstrumentalistę znanego nie tylko miłośnikom sceny folkowej. Zabrzmią kolędy i pastorałki, również te mniej znane.

Świętowanie można zakończyć w Dworze Artusa, gdzie o godz. 19 rozpocznie się koncert kolęd pt. „W niebo skłon”. Wystąpi toruński zespół Omnes Filii Dei Domini (czyli Wszystkie Dzieci Pana Boga). To trzydziestoosobowy chór, któremu towarzyszą instrumentaliści. Bilety na koncert kosztują 10 i 15 zł.