środa, 16 stycznia 2019

[WOŚP 2016] Oj, będzie się działo - jak zawsze - dużo, ciekawie, dla dzieci i seniorów

Fot.: Tomasz Czachorowski

Justyna Tota

W drugą niedzielę stycznia będą koncerty, licytacje oraz atrakcje - i tak już od 24 lat, ale niczego zmieniać nie trzeba, bo to działa, gdy gramy wszyscy!

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze dla najmłodszych (na wyposażenie oddziałów pediatrycznych) oraz dla najstarszych, by zapewnić im godną opiekę medyczną.


Wesprzeć WOŚP można tradycyjnie, wrzucając datek do puszki wolontariuszom - w tym roku w naszym mieście jest ich 711. Wśród kwestujących są też, m.in., motocykliści, których spotkamy na Starym Rynku.

Motocykliści z atrakcjami


- W naszych puszkach jest zawsze pełno - uśmiecha się Czachol, szef Klubu Skulls FG Bydgoszcz. - Współpracujemy z WOŚP od momentu powstania naszego klub, to jest nasz 5. finał tej imprezy. Jak co roku organizujemy atrakcje głównie dla dzieci, pod naszym namiotem będzie można znaleźć słodkości, balony oraz różnego rodzaju gadżety, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Klub Skulls do wspólnych działań podczas 24. Finał WOŚP zaprosił Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Dromedar, dlatego będzie można zobaczyć nie tylko współczesne motocykle, ale także historyczne wojskowe maszyny i militaria z czasów II wojny światowej.

PRZECZYTAJ: [WOŚP] Cała Bydgoszcz zagra w szczytnym celu

O atrakcje dla małych i dużych zadbają też MotoDawcy Uśmiechu, czyli motocykliści - podobnie jak Klub Skulls - deklarujący się jako MotoMikołaje. W ich namiocie, oprócz gier planszowych, balonowych zwierzaków czy malowania twarzy, najmłodsi będą mogli przymierzyć się do maszyn oraz strojów miniżużlowców BTŻ Bydgoszcz. Natomiast nieco starsi pewnie z sentymentem oglądać będą, m.in., zabytkowe motocykle rodzimej produkcji, jak model WSK, WFM czy zabytkową MZ w wersji milicyjnej wraz z... milicjantem.

Wesprzyj... komórką


W namiocie MotoDawców Uśmiechu po raz pierwszy w Bydgoszczy gościć będzie Muzeum Komórek, które ma swą wirtualną siedzibę na stronie www.MuzeumKomorek.pl oraz swój społecznościowy profil na Facebooku. Muzeum prowadzi Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, który - jak nam zdradził - ma w kolekcji 433 modele, łącznie 645 sztuk telefonów i to tych, które zdążył spisać, bo wciąż otrzymuje kolejne.

- Na Starym Rynku postaram się zaprezentować kilkanaście modeli telefonów, aby pokazać, jak zmieniały się na przestrzeni lat. Największą ciekawość może wzbudzić telefon analogowy z początku lat 90., który waży 2,65 kg (bez baterii) - zapowiada Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, podkreślając, że każdy, kto w niedzielę przyniesie telefon lub gadżet związany z sieciami komórkowymi, ten nie tylko wesprze muzealną kolekcję, ale również zasili konto WOŚP. - Zobowiązałem się przekazać dodatkową kwotę do puszki WOŚP za każde oddane na rzecz muzeum telefony i akcesoria - wyjaśnia Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, zachęcając do obejrzenia kolekcji w namiocie MotoDawców Uśmiechu.

Przymierz rycerską zbroję


Na płycie Starego Rynku od godz. 13-14 będzie można spotkać też średniowiecznych mieszczan, lekką piechotę (dawny odpowiednik współczesnej straży miejskiej), białogłowy w pięknych sukniach i najprawdziwszych rycerzy, którzy będą chętnie nie tylko pozować do wspólnych zdjęć, ale też zdradzą niejedną historyczną ciekawostkę.
- Można nas śmiało pytać o to, jak wyglądało życie w średniowieczu. Ba! Każdy śmiałek na własnej skórze przekona się, czy nasze rycerskie zbroje i miecze są rzeczywiście takie ciężkie i nieporadne - zdradził nam Michał Pawlak, prezes Fundacja „Zamek Bydgoski”.

Pojazdy specjalistów


Na Starym Rynku pojawią się też stróże prawa z bydgoskiej komendy, którzy przy swoich stoiskach będą prowadzić akcje informacyjne, jak nie dać się oszustom oraz na temat bezpieczeństwa na drodze. Będzie okazja, by obejrzeć policyjny sprzęt. Mundurowi wystawią też pojazdy - radiowozy marki Kia Ceed, Alfa Romeo i specjalistyczny pojazd APRD - do których będzie można wsiąść. Niewykluczone, że będzie też policyjny quad ogniwa wodnego bydgoskiej komendy.

Innym ciekawymi pojazdami będą tzw. poduszkowce, które - jak zapewniają ci, którzy je konstruują - ratują życie, bawią i podnoszą adrenalinę.

Wcześniej, bo już od godz. 10, można wybrać się na strych Biblioteki Głównej przy Starym Rynku, gdzie wyświetlone zostaną dwa filmy dla dzieci i dwa dla dorosłych (godziny seansów podajemy poniżej).

Indiana Jonesa i Szpital Pluszowego Misia


Z kolei w MCK, które też gra z WOŚP, każdy będzie się mógł wcielić się w postać z przygód Indiana Jonesa, a to za sprawą specjalnej garderoby. Dodatkowo foyer MCK będzie wystylizowane na filmowy plan, gdzie będą robione pamiątkowe zdjęcia. Całe rodziny na placu Legobudowy wybudują z kloców Lego niespodziankę. Wszyscy będą też mieć okazję zadbać o zdrowie, bowiem Międzynarodowe Stowarzyszeni Studentów Medycyny IFMSA-Poland zorganizują akcje profilaktyczne, podczas których każdemu chętnemu zmierzą ciśnienie i poziom cukru, będą też zachęcać do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Dla dzieci atrakcją będzie Szpitala Pluszowego Misia, w którym leczone są maskotki.
O godzinie 14.30 w wejściu do MCK zrobi się wesoło, bo zagra kapela podwórkowa z Bydgoszczy, czyli Cynamony.

W niedzielę grają 24. Finał WOŚP
Maraton filmowy na strychu Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24): godz. 10 - Mały Książę reż. Mark Osbourne / 108 min. / animacja, dla dzieci, godz. 12 - Kupiliśmy zoo reż. Cameron Crowe / 124 min. / familijny, godz. 14.30 - Jersey Boys reż. Clint Eastwood / 134 min., godz. 17 - Interstellar reż. Christopher Nolan / 169 min.

od godz. 12 Stary Rynek - na scenie: Projekt Pandora (12.10), Bash (13.00), Kissi (14.00), Momenty (15.00), Virus (16.00), 52 Rocers (17.00), BydziaComBand (18.00), Jamal (19.00), Światełko do nieba (20.00), Wanda i Banda (20.20).

godz. 17 Adria (ul. Toruńska 30) 22. Nasercowe Granie, wystąpią zespoły: Czerwony Tulipan , Calcjumfolii , Piotr Pieńkowski & Wojtek Lachowski , Małgosia Lipińska & Grzegorz Bielawski , Marzena Nowakowska. Po koncercie afterparty w pubie Barka Melody.

9.01. (sob.) godz. 12, 14, 16 i 18 oraz 10.01. (ndz.) godz. 14, 16, 18 - Koncert Uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha w sali Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242).

od godz. 13 MCK (ul. Marcinkowskiego 12): warsztaty graficzne z monotypii, na palnie Indiana Jones, plac Legobudowy, profilaktyka z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland i rejestracja potencjalnych dawców szpiku, Szpital Pluszowego Misia.

godz. 13 lodowisko w Fordonie (ul. Duracza 7) - hokejowy mecz towarzyski BKS vs STALWIT Bydgoszcz

Tu szczegółowy program grania WOŚP 2016 Bydgoszcz

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 09-01-2016 10:08

    Oceniono 6 razy 0 6

    - Jan2: Czy w tym roku Gmina Łysomice znowu zbierze więcej pieniędzy od Metropolii BYDGOSZCZ? Sadze, że /bogata/ gmina pokaże /bienemu i chciwemu/ Bydgoszczu jego miejsce w szeregu.

    Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz