Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: toruń kultura fotografia wystawa Dwór Artusa

red 8 stycznia 2016, aktualizowano: 8 stycznia 2016

Piękne, intrygujące, przerażające

Zdjęcia wykonywane do gazet mają zwykle krótki żywot. A przecież niektóre z nich zasługują na miejsce w galerii sztuki. Takie zobaczymy na wystawie w Dworze Artusa.

Ciężarna trzynastolatka prezentuje śpioszki przygotowane dla mającego się urodzić dziecka. Na śpioszkach widnieje napis „Nie jestem aniołkiem”. W tle wisi makatka z wizerunkiem Jezusa. To zdjęcie autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Jacka Smarza, zatytułowane „Dżesika”, zdobyło drugą nagrodę w kategorii „życie codzienne” w regionalnym konkursie fotografii prasowej w 2014 roku.


- To było rano, pora karmienia gołębi i ich treningu. Opiekun szedł z karmą, a ptaki na jego widok podrywały się do lotu - tak fotoreporter „Nowości” Grzegorz Olkowski wspomina chwilę, gdy powstało jedno z jego nagrodzonych zdjęć. To zdjęcie ilustrowało na łamach "Nowości" reportaż ze wsi Brzeszczki Duże koło Rypina. Mieści się tam ogromny gołębnik, w którym hodowane i przygotowywane do zawodów są gołębie pocztowe, należące do hodowców z całego świata.

Fotografie Jacka Smarza i Grzegorza Olkowskiego znalazły się na wystawie „Regional Press Photo 2014”, którą od 13 stycznia będziemy mogli oglądać w „Dworze Artusa”. Ekspozycja jest pokłosiem zorganizowanego przez Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i fundację „Gaudeamus” przeglądu najciekawszych zdjęć fotoreporterów z województwa kujawsko-pomorskiego. W jego ostatniej odsłonie, rozstrzygniętej pod koniec 2014 roku, wzięło udział 37 autorów.