Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informator filharmonia

12 stycznia 2016, aktualizowano: 12 stycznia 2016

Filozofia, która się w partyturze nie mieści

Fot.: www.eugenetzigane.com

Katarzyna Bogucka

Książka „Tako rzecze Zaratustra” Nietzchego zainspirowała Ryszarda Straussa do napisania jej dźwiękowej wersji, ale do historii przeszedł tylko motyw z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” Kubricka.

Warto posłuchać całego dzieła. Będzie taka okazja 22.01. o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej. Zaratustra, twórca jednej z najstarszych religii monoteistycznych, żył prawdopodobnie tysiąc lat przed Chrystusem.


Zainteresował się nim XIX-wieczny filozof Fryderyk Nietzsche, który w swej książce „Tako rzecze Zaratustra” (1885) zawarł (poprzez głównego bohatera) własne przemyślenia na temat słabości chrześcijaństwa i samodoskonalenia się w dążeniu do powstania „nadczłowieka”.

Powstało dzieło o niebywałej filozoficznej ekspresji i sile rażenia. Ryszard Strauss do tematu także musiał podejść z rozmachem.

Pisał dla wielkiej orkiestry. Do dziś poemat ten jest jedną z jego najchętniej grywanych kompozycji. Tyle, że w powszechnej świadomości funkcjonuje...sławny początek, który swoje miejsce w popkulturze zawdzięcza kultowemu filmowi z 1968 r. „2001: Odyseja kosmiczna„ Stanley’a Kubricka.

Na ścieżce dźwiękowej znalazła się pierwsza sekwencja poematu („Wschód słońca”). Dla wielu słuchaczy utwór w tym miejscu się kończy. Bo czy po tak mocnym „finale” może być coś jeszcze? Może. A w zapowiadanym koncercie jest jeszcze miejsce na IV Symfonię B-dur op. 60 Beethovena.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 22-01-2016 11:10

    Brak ocen 0 0

    - niefilozof : tako rzecze Katarzyna B.: idzcie do FP ale IMGW ostrzega siedzcie w domu mroz idzie

    Odpowiedz