Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: joe pass informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz muzyka koncert jest impreza

red 15 stycznia 2016, aktualizowano: 15 stycznia 2016

[KLUB AKADEMII JAZZU] Ten Włoch grał na gitarze jak nikt inny

Fot.: archiwum MCK

Intensywnie koncertował, grał wspaniale na gitarze, pisał książki. Joe Pass uważany jest za jednego z najlepszych gitarzystów jazzowych. Odbędzie się poświęcony muzykowi koncert.

Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14) Swój pierwszy instrument wziął do reki, gdy miał 9 lat. KIedy miał 14, intensywnie koncertował z doświadczonymi jazzmanami. Urodził się we włoskiej rodzinie w Nez Brunswick w New Jersey. Ojciec był pochodzącym z Sycylii robotnikiem, a w rodzinie nie było żadnych tradycji muzycznych. Jedyną inspiracją dla przyszłego wirtuoza był aktor Gene Autry, który znany był z ról kowbojów grających na gitarze.


Sława przyszła szybko, może nawet zbyt szybko. W latach 50., gdy Pass był po dwudziestce, wylądował w klinice odwykowej z powodu uzależnienia od narkotyków. Doświadczenia, które tam zdobył pozowliły mu nagrać płytę zatytułowaną „The Sounds of Synanon”.

Pass współpracował z wieloma muzykami świata jazzu i nie tylko. Grał m.in. z Frankiem Sinatrą, Sarah Vaughan, Oscarem Petersonem, Dukem Ellingtonem, Dizzy Gillespiem, Countem Bazie czy Ellą Fitgerald.

Koncert poświęcony gitarzyście odbędzie się w ramach Klubu Akademii Jazzu. Zagrają: Piotr Olszewski, Grzegorz Nadolny i Artur Lawrenz.

Kiedy? Za ile?


Koncert odbędzie się w poniedziałek o godz. 19.30. Wstęp wolny.