Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz jest impreza teatr steinbeck grona gniewu

red 21 stycznia 2016, aktualizowano: 21 stycznia 2016

Steinbeck wciąż na czasie. Zobacz ostatnie pokazy "Gron gniewu"

Fot.: Tomasz Czachorowski

Spektakl „Grona gniewu” w reżyserii Pawła Wodzińskiego to adaptacja klasycznej powieści Johna Steinbecka pod tym samym tytułem, w której ludzkie i społeczne relacje stają w obliczu ekonomicznie niepewnej egzystencji.

Czwartek, godz. 19, Teatr Polski.


Bohaterowie historii sprzed prawie 80 lat borykają się z długami wobec banków, eksmisjami, pracą bez jakichkolwiek świadczeń socjalnych. Autor „Na wschód od Edenu” utrwalił obraz społeczeństwa coraz silniej rozwarstwionego, zmagającego się z poważnym kryzysem kapitalizmu.

W latach 30. kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji, w której farmerzy z Oklahomy - podobnie jak powieściowa rodzina Joadów - podejmowali dramatyczne decyzje o opuszczeniu swoich gospodarstw w poszukiwaniu zatrudnienia w Kalifornii.

Migracje zdesperowanych, przerażonych i głodnych ludzi - to sytuacja, z którą dziś znów się oswajamy. Kryzys finansowy sprzed paru lat ujawnił, w jak dużym stopniu wszelkie zasady rządzące gospodarką stały się nieczytelne. Ujawnił też istnienie ogromnej klasy społecznej zwanej prekariatem.

Więcej o sztuce na www.teatrpolski.pl.