Czwartek, 13 grudnia 2018

Tagi: wyczółkowski muzeum wystawa informacje wiadomości region wydarzenia kultura sztuka

29 stycznia 2016, aktualizowano: 29 stycznia 2016

Zobacz, ile pomysłów na swe dzieła miał mistrz Leon Wyczółkowski [ZDJĘCIA]

28 stycznia odbył się wernisaż wstawy „Od pomysłu do dzieła. Leon Wyczółkowski” w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Fot.: Dariusz Bloch

Justyna Tota

Na tej wystawie można zobaczyć, jak artysta pracował i jak zmieniał się nie tyko jego warsztat, ale także zainteresowania. Tu każdego coś zaskoczy.

Oprócz zbiorów prezentowanych na stałe w Domu Leona Wyczółkowskiego, średnio co dwa lata (bo mniej więcej tyle trwają przygotowania) Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wystawy, poświęcone twórczości swego patrona. Od wczoraj w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej można zwiedzać nową ekspozycję - „Od pomysłu do dzieła. Leon Wyczółkowski”.


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (12) »- Jest to wystawa, która pokazuje różne tematy i techniki, jakimi posługiwał się Leon Wyczółkowski, ale przede wszystkim prezentuje warsztat. Co dzieje się, gdy artysta ulega pierwszemu wrażeniu - od razu przenosi je na płótno, czy najpierw wykonuje rysunki? Z tym u Wyczółkowskiego bywało różnie - mówi nam Ewa Sekuła-Tauer, kurator wystawy .

- Początkowo, malując portrety na zamówienie, Wyczółkowski nie tworzył szkiców, od razu pracował na płótnie. W późniejszym okresie lubił portretować swych przyjaciół jak Feliksa Jasieńskiego, Erazma Barącza czy samego siebie, wówczas wykonywał rysunek, który był początkiem dla obrazu olejnego czy pastelu.

Po latach wracał do wykonanego szkicu i znów malował portret danej osoby, ale np. tuszem lub tworzył grafikę. Zatem od kreski postawionej w szkicowniku zaczynał swe poszukiwania różnych form wyrazu, spełniając jednocześnie swoje zainteresowania - wyjaśnia Ewa Sekuła-Tauer, podkreślając, że to właśnie na tej ekspozycji możliwe jest, zaprezentowanie całego bogactwa rysunków mistrza, które są zawarte w 20 szkicownikach w zbiorach bydgoskiego muzeum (w każdym po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rysunków).

Kuratorka, przygotowując wystawę, wybrała prace i tematy, które były bliskie Leonowi Wyczółkowskiemu. Dlatego, oprócz wspomnianych portretów i autoportretów, zobaczyć też można ulubione przez artystę kwiaty, drzewa, Ukrainę, Kraków z ukochanym Wawelem, Giewont, Morskie Oko, nie brakuje też akcentu z regionu.

- Barokowy ołtarz w Koronowie to temat, który zajmował w twórczości Wyczółkowskiego ważne miejsce w okresie, kiedy przebywał na ziemi bydgoskiej. Na wystawie pokazujemy cały ołtarz, ale także jego fragmenty, a nawet zdjęcia, które artysta wykonywał, by na podstawie nich tworzyć potem w pracowni - mówi Ewa Sekuła-Tauer.

Przyglądając się tym samym motywom, powracającym w różnych formach i technikach malarskich oraz graficznych, możemy prześledzić także drogę rozwoju samego artysty.

- Kraków to architektura widziana nie tylko o różnych porach dnia, ale i roku. Kraków to także z jednej strony detal architektoniczny, ale i panorama, zatem eksperymentowanie z kadrem. To samo drzewo przechodziło przeobrażenie, malowane, pastelem, olejno, tuszem, pojedynczo lub w lesie, w świetle lub półmroku, w kolorze bądź w czerni i bieli - wymienia kuratorka.

Jednak w twórczości Wyczółkowskiego były także tematy niepowtarzalne. Przykładem może być obraz olejny „Welon”. - To jedyny taki obraz, opowiadający o tragicznych przeżyciach pana młodego - mówi Ewa Sekuła-Tauer, nie kryjąc radości, że do 3 kwietnia zbiór prac MOB na wystawie uzupełniać będą zarówno tak słynne dzieła, jak np. „Rybacy brodzący”, jak i nigdy w Bydgoszczy niepokazywany „Giewont o zachodzie słońca” czy „Martwa natura z bażantem”.

- Myślę, że dla wielu zwiedzających niektóre prace będą odkryciem. Wystawa jest jednak po to, by nie tylko nacieszyć oko dziełami, ale i przyjrzeć się, jak dany motyw zmieniał się, co mam nadzieję wywoła dyskusję, które wersje prac są bardziej interesujące - dodaje nasza rozmówczyni.

Kreatywnie z Wyczółkowskim


„Od pomysłu do dzieła. Leon Wyczółkowski” tworzy 140 prac i rysunków artysty. Blisko połowa z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Na czas ekspozycji dzieła Wyczółkowskiego ze swych zbiorów wypożyczyły muzea niemal z całej Polski (m.in. z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Białegostoku, Lublina, Łodzi, Opola i inne), a także z kolekcji prywatnych.

Wystawie towarzyszyć będzie kuratorskie zwiedzanie (termin zostanie podany na stronie MOB), oraz rodzinne warsztaty rysunkowe, czyli Szkicownik Wyczółka w ramach Niedzieli w Muzeum 7 lutego w godz. 11.00-13.00. Uwaga, zapisy prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 pod numerami telefonów: 52 585 99 11, 52 585 99 14 lub 52 585 99 10.

Wystawa „Od pomysłu do dzieła. Leon Wyczółkowski” w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) czynna jest do 3 kwietnia we wtorki, środy, piątki w godz. 9.00-16.00, w czwartki 9.00 - 18.00 oraz w soboty i niedziele 10.00-16.00. Bilety wstępu: 3/5 zł, w soboty wstęp wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 04-02-2016 12:48

  Oceniono 1 raz 0 1

  - zniecierpliwiony : no i co z tym kogutkiem ?? w 350 tys.Bydzi nikt nie wie !!

  Odpowiedz

 2. 29-01-2016 17:46

  Oceniono 2 razy 0 2

  - slawny stary malarz: odkrylem modelke ale się zaziebila co kupic tabletki z kogutkem sa jeszcze takie ?

  Odpowiedz