Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz muzeum fotografii wystawa

2 lutego 2016, aktualizowano: 2 lutego 2016

Wielkie nazwiska austriackiej fotografii pojawią się przy Królowej Jadwigi 14

Fot.: Heinz Cibulka z wystawy „obraz #”

opr. Łukasz Jędrzejczak

Czy znasz historię fotografii w powojennej Austrii? Jeśli nie, nie ma obaw. Zaległości nadrobisz, wybierając się na wernisaż do Muzeum Fotografii WSG. Wśród autorów - trzy legendy.

Muzeum Fotografii WSG (ul. Królowej Jadwigi 14). Heinz Cibulka, Erich Lessing czy Inge Morath to troje spośród kilku autorów z Austrii, których prace zobaczymy na czwartkowej wystawie „Świadkowie czasów - fotografia w Austrii po 1945 roku”.


Cibulka to członek znanej grupy Akcjonistów Wiedeńskich. Fotograf znany jest z fotomontaży i kolaży, na których portrety łączy z przestrzeniami i wnętrzami. Jednym ze zjawisk w sztuce, które interesują go najbardziej, jest kicz, który wykorzystuje jako środek ekspresji.

Prace urodzonego w latach 20. Ericha Lessinga to propozycja dla miłośników fotografii prasowej.

Artysta, który ma za sobą służbę w armii brytyjskiej oraz życie w kibucach, robił zdjęcia dla Associated Press oraz takich pism jak „Life”, „Paris Match” czy „Picture Post”.

Dokumentował wydarzenia polityczne w krajach bloku wschodniego, a także był portrecistą. Fotografował naukowców i artystów. Natomiast Inge Morath zasłynęła ze zdjęć dokumentujących m.in. życie na planach zdjęciowych hollywoodzkich produkcji z lat 60. i 70.

Więcej o wernisażu wystawy, która gościła między innymi w Wiedniu i Budapeszcie, na www.express.bydgoski.pl.

Kiedy i gdzie?


Wernisaż wystawy odbędzie się 4. bm. o godz. 17 w APK. Wystawa czynna do 27 lutego.