Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: toruń kopernik Ratusz Staromiejski kosmos Astronomia

red 9 lutego 2016, aktualizowano: 9 lutego 2016

Kosmos z polskiej perspektywy

Spotkanie z jedynym Polakiem, który odbył podróż w kosmos, prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego, koncert muzyki do Gwiezdnych Wojen - to wszystko na 543. obchodach urodzin M. Kopernika. Zapraszamy 19 lutego do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu!

19 lutego, o godz. 17, jak co roku, w Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu odbędzie się Dies Natalis Copernici, czyli obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku mijają 543 lata od narodzin wielkiego astronoma. Podobnie jak w poprzednich edycjach tegoroczna uroczystość odbędzie się w nawiązaniu do tematyki kosmicznej, a ściślej rzecz ujmując tematyki kosmicznej widzianej z polskiej perspektywy. Chcielibyśmy promować sukcesy polskich odkryć i badań w tym zakresie, a także przypominać chwile chwalebne, które odznaczyły się istotnym piętnem na historii podboju kosmosu.


W programie:

* spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim - jedynym Polakiem, który odbył podróż w kosmos
* prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego (prezentacja łazika marsjańskiego, satelity, aplikacji Zdalnego symulatora marsjańskiego)
* koncert muzyki filmowej kwartetu instrumentów dętych Copernicus Brass. Usłyszymy m.in. muzykę z filmu Gwiezdne Wojny

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Więcej informacji na: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-5-247-dies_natalis_copernici_2016_kosmos_z.html