Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia teatr arleteatr juvenkracja apk wsg sztuka kultura informacje

11 lutego 2016, aktualizowano: 11 lutego 2016

Ciekawa dyskusja na bardzo aktualny temat w APK. Oprócz tego: spektakl i warsztaty

Fot.: materiały promocyjne organizatora

Łukasz Jędrzejczak

Stowarzyszenie Teatralne "Juvenkracja" zajmuje się nie tylko pracą na scenie. Grupa znana z takich inscenizacji jak "Medea" czy "Miasto nad Kanałem", przy okazji pokazu swojego ostatniego dzieła - monodramu Michała Zdeba pt. "Toż-samość" w reżyserii Arlety Szatkowskiej, zaprasza na debatę z udziałem filozofów, kulturoznawców i filologów. Tematem będzie tożsamość człowieka w coraz bardziej zmieniającej się rzeczywistości.

- Przy okazji tworzenia tego monodramu, zaczęliśmy docierać do różnych źródeł na temat tożsamości, także tych naukowych. Stąd wziął się pomysł podejścia do tematu z różnych stron - wyjaśnia szefowa "Juvenkracji", Arleta Szatkowska. - Postanowiliśmy zorganizować debatę i warsztaty teatralne.


Miejscem debaty będzie Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG przy ul. Królowej Jadwigi 14. Gośćmi spotkania, które rozpocznie się w południe będą: dr Marzena Adamiak - adiunkt w Zespole Psychoanalizy i Badań nad kategorią gender w filozofii IFiS PAN, wykładowczyni na gender studies w IBL PAN oraz IF UMK, autorka książki "O kobiecie, która nawiedza myśl. Kobieta jako figura inności w koncepcji podmiotu Emmanuela Levinasa"; dr Mirosław Gołuński - adiunkt w Katedrze Literatury Powszechnej i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; pracująca w Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG dr Natalia Mrozkowiak – filozofka i badaczka sztuki współczesnej, zajmująca się edukacją artystyczną i kulturalną oraz krytyką artystyczną oraz dr Daniel Roland Sobota – doktor filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UMK, pracujący jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie realizuje projekt dotyczący początków ruchu fenomenologicznego.

Kilka godzin po debacie zacznie się pokaz monodramu ARLETeatru. Sztuka powstała na podstawie m.in. tekstu "O zwierzętach" Elfriede Jelinek, który wcześniej reżyserowany był przez Łukasza Chotkowskiego na deskach Teatru Polskiego.

- Tamta inscenizacja odnosiła się dość dosłownie do oryginalnego tekstu. Dla nas tekst był jedynie pretekstem do dalszych działań - dodaje Szatkowska. Reżyserka zaznacza też, że punktem wyjścia dla "Toż-samości" jest klasyczny dialog platoński pt. "Uczta", w którym pojawia się wątek trzech płci - złożonej z połówek męskich, złożonej z połówek żeńskich i złożonej z połówki męskiej i połówki żeńskiej.

Szczególnie interesującą jest ta trzecia. Kojarzyć się z nią mogą takie zagadnienia jak gender czy transseksualizm. - Interesowały nas różne punkty widzenia, nie tylko ten naukowy, ale także ten, który obecny jest w sztuce. Ciekawiło nas także to, jak na kwestię tożsamości patrzą mężczyźni, a jak kobiety - dodaje artystka.

Początek spektaklu o godz. 18.

Zwieńczeniem imprezy będą dwudniowe warsztaty, które odbędą się 13 i 14 lutego w budynku Wydziału Humanistycznego UKW przy ul. Jagiellońskiej 11 (sala nr 1). Obowiązują zapisy - więcej informacji na stronie www.facebook.com/ARLETeatr.

fot. materiały promocyjne organizatora