Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: stary rynek informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje kultura koncert biblioteka główna

red 15 lutego 2016, aktualizowano: 15 lutego 2016

Post punk i alternatywa na poddaszu. Biblioteka zaprasza na koncert UZS i The Kurws

Fot.: materiały promocyjne organizatora

W ramach cyklu imprez muzycznych przygotowywanych od kilku lat na strychu biblioteki przy Starym Rynku, odbędzie się kolejny koncert z ciekawą muzyką. Tym razem zagrają dwa wrocławskie zespoły - The Kurws oraz Ukryte Zalety Systemu.

Oba zespoły związane są Centrum Reanimacji Kultury - miejscem, które stało się warsztatem pracy i bazą dla wielu niezależnych artystów oraz działaczy społecznych z Wrocławia.


(the) Kurws powstało w maju 2008 roku, jako nieoczekiwana konsekwencja sesji ping pongowej. Od tamtego czasu wspólnie poszukują, nie tyle w obszarach konkretnego gatunku, co u podstaw rockowego „tworzywa”, ekspresji i brzmień.Zadebiutowali w 2011 roku albumem „Dziura w getcie” (Qulturap, Oficyna Biedota, Trująca Fala, Blinded), który doczekał się swojej amerykańskiej edycji nakładem Bat Shit Records. W 2014 roku nakładem Gusstaff Records ukazała się ich druga płyta „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu”, a rok później jej winylowa edycja pod szyldem holenderskiego Red Wig i francuskiego Gaffer Records. Mają za sobą niespełna dwieście koncertów w całej Europie.To warsztat pracy gdzie improwizacje przenikają się z kompozycjami, które są zastygłym w formie zapisem procesu ich powstawania. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami. Post punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave – sposoby grania, motywy, riffy, które słyszeliśmy nie jeden raz, zaprezentowane są w zupełnie innych kontekstach – tutaj są wypreparowane z oryginalnego otoczenia, umieszczone obok siebie, użyte na nowy sposób, poddane dekonstrukcji i swoistej destylacji.

Muzyka UZS stanowi syntezę estetyki post punkowej, zimno- i nowofalowej. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80.– z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów – tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom, w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną. Zespół powstał w połowie 2013. Debiutancki album (LP + CD) ukazał się w lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku. Ukryte Zalety Systemu mają za sobą także świetnie przyjęty koncert na OFF Festiwalu i sesję video dla KEXP - prestiżowej rozgłośni radiowej z Seattle.

Początek koncertu 5 marca o godz. 19 na strychu Biblioteki Głównej przy ul. Stary Rynek 24.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 05-03-2016 15:07

    Brak ocen 0 0

    - akuratny : Korekta w EB a gdzie "i" w tym na k.

    Odpowiedz