Czwartek, 17 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń malarstwo wystawa Ratusz Staromiejski

red 26 lutego 2016, aktualizowano: 26 lutego 2016

Kossakowie pokrzepiają serca

Fot.: A. Skowroński/archiwum muzeum

„Małą Panoramę Racławicką”, czyli szkice do tej dużej, którą można oglądać we Wrocławiu, i ilustracje do „Ogniem i mieczem” będą do obejrzenia wśród dzieł Wojciecha Kossaka na wystawie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Wystawa przybliża kilka pokoleń niezwykłej familii Kossaków.

Protoplastą artystycznego rodu był malarz Juliusz, który miał również zajmującego się malarstwem, ale bezpotomnie zmarłego brata Leona. Juliuszowi sławą dorównał syn Wojciech, podobnie jak ojciec - malarz scen historycznych, bitew i koni. Malarzem był też brat stryjeczny Wojciecha - Karol. A po Wojciechu malarski „fach” odziedziczył jego syn Jerzy.


Za to córki Wojciecha zapisały się w historii polskiej literatury. To wybitna poetka (która też malowała) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, zwana w rodzinie Lilką, i pisarka, satyryczka, publicystka Magdalena Samozwaniec (właściwie Magdalena Starzewska-Niewidowska).

Znaną powieściopisarką została też córka Tadeusza - „młodszego brata bliźniaka” Wojciecha (Wojciech Kossak i jego brat bliźniak urodzili się w noc sylwestrową, choć więc w odstępie paru chwil to formalnie - roku), Zofia Kossak-Szczucka. Córką Jerzego zaś była malarka Gloria Kossak.

Na wystawę pt. „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów”, czynną od czwartku 3 marca, złożą się akwarele, gwasze, obrazy olejne i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łańcucie, Olsztynie, Płocku, Przemyślu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu, Warszawie i Włocławku oraz ze zbiorów prywatnych.

Tytuł wystawy zaczerpnięto z listu Wojciecha Kossaka do żony. Dodajmy, że na twórczość Kossaków spływały nie tylko splendory, ale i słowa krytyki.

Wystawę toruńskie Muzeum Okręgowe przygotowało wspólnie z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Kuratorkami są Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska i Anna Kroplewska-Gajewska.

„Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów”[/b] - wernisaż w czwartek 3 marca, godzina 17, Ratusz Staromiejski, sala wystaw czasowych na II piętrze, wstęp wolny. Wystawa czynna do 8 maja. Ratusz Staromiejski czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16. Bilety: 7 zł (ulgowy) i 11 zł (normalny).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.