Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: ewa bińczyk wystawa apk wsg kultura wernisaż toruń umk

29 lutego 2016, aktualizowano: 29 lutego 2016

Gdy na pierwszym planie jest człowiek. Toruńska artystka pokaże grafiki w APK

Twórczość Ewy Bińczyk bogata jest w symbole odnoszące się do ludzkiego życia wewnętrznego, pełnego snów i wspomnień

Fot.: Ewa Bińczyk

opr. Łukasz Jędrzejczak

Ewa Bińczyk żyje i tworzy w Toruniu. Ze wszystkich sztuk wizualnych najbardziej preferuje grafikę, rysunek i malarstwo. W Bydgoszczy pokaże prace pochodzące z kilku cykli.

Człowiek, jego wnętrze, pamięć, podświadomość i nagromadzone w nim doświadczenia, ale także mity - to właśnie te zjawiska są największą inspiracją absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.


Prace artystki charakteryzuje duże nagromadzenie symboli. Powtarzającymi się motywami są te kojarzące się z naturą: kwiaty, futra, zwierzęta, ogień, deszcz i krew. Nabierają one jeszcze większej mocy w zderzeniu z technikami, jakie preferuje Bińczyk.

Wszystkie one zaliczane są do szczególnych odmian wklęsłodruku, takich jak: akwaforta, akwatinta, sucha igła, miękki werniks czy odprysk. Te techniki graficzne towarzyszyły artystce od studiów.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni wklęsłodruku prof. Bogumiły Pręgowskiej. Od blisko czterech lat pracuje w Zakładzie Kształcenia Artystycznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 2014 r. obroniła doktorat z zakresu sztuk plastycznych.

Jest laureatką konkursów plastycznych (m.in. 7 International Fu Xian Zhai Exlibris & Prints Exhibition w Szanghaju), uczestniczką wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Kiedy? Gdzie?


Wernisaż wystawy „Grafika” Ewy Bińczyk odbędzie się 3 marca o godz. 18 w Galerii nad Brdą w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki.