Czwartek, 17 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń CKK Jordanki Operetka Baron cygański

red 29 lutego 2016, aktualizowano: 29 lutego 2016

Cygański żywioł i wiedeńska elegancja

Fot.: Materiały organizatorów

Popularne dzieło Johanna Straussa opowiada historię miłości pięknej Cyganki i węgierskiego szlachcica. 10 marca o godz. 18.30 operetka zagości w sali koncertowej na Jordankach.

„Baron cygański” to obok „Zemsty nietoperza” i „Nocy w Wenecji” jeden z największych sukcesów kompozytorskich Johanna Straussa. Libretto zostało napisane przez Ignatza Schnitzera. Premiera operetki odbyła się 24 października 1885 roku we Wiedniu. Teraz „Baron cygański” zostanie zaprezentowany w Toruniu. 10 marca o godz. 18.30 zagości w sali koncertowej na Jordankach. Zobaczymy chór, balet oraz orkiestrę pod dyrekcją Piotra Wujtewicza.


Cygański żywioł przeplata się w tej operetce z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami. Johann Strauss stworzył w swoim dziele mistrzowską muzyczną ilustrację cygańskiego folkloru i atmosfery XIX-wiecznego Wiednia. Utwór roi się od wpadających w ucho melodii i niezwykle plastycznych muzycznych obrazów - czy to żywiołowego cygańskiego obozowiska, czy też eleganckich wiedeńskich salonów. Zawiera takie popularne arie jak „Wielka sława to żart”, „Ach, co za blask”, a także rozpoznawalne kuplety Żupana i cygańskie pieśni Saffi. Od lat chętnie sięgają po te kompozycje nie tylko sceny operetkowe, ale również teatry operowe całego świata.

Organizatorem operetkowej imprezy jest „Polska Scena Muzyczna”. Bilety na wydarzenie można kupować w kasie CKK Jordanki (al. Solidarności 1-3) oraz na stronie www.kupbilecik.pl.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.