Czwartek, 13 grudnia 2018

Kultura

Tagi: toruń sztuka Malarstwo Wystawa

red 1 marca 2016, aktualizowano: 1 marca 2016

Artystyczna podróż z rodziną Kossaków

Trudno byłoby znaleźć w historii polskiej sztuki drugą taką rodzinę, której aż tylu członków osiągnęło artystyczny sukces. W Ratuszu Staromiejskim będzie można obejrzeć wystawę kilku pokoleń rodziny Kossaków.

Ich nazwisko znane jest nawet największym artystycznym ignorantom. Gdy w towarzystwie pada hasło Kossak, wyobraźnia od razu podsuwa nam przed oczy przede wszystkim niezwykle wyraziście namalowane konie, a także sceny batalistyczne z ich udziałem. Talenty plastyczne przejawiali w tej wielopokoleniowej rodzinie przede wszystkim mężczyźni. Z kolei kobiety - dziedziczyły talenty literackie.


Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na wystawie, która zostanie udostępniona zwiedzającym w Ratuszu Staromiejskim od piątku, będzie można obejrzeć akwarele, gwasze, obrazy olejne i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łańcuta, Olsztyna, Płocka, Przemyśla, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia, Warszawy i Włocławka oraz ze zbiorów prywatnych. Łącznie obejrzymy ponad 150 obiektów, które pozwolą odkryć Kossaków także jako utalentowanych portrecistów. Ich okiem przyjrzymy się życiu Polaków od II poł. XIX wieku po początek XX wieku.

Wernisaż wystawy „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” w czwartek na II piętrze Ratusza Staromiejskiego. Początek godz. 17.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.