Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: leszek biały wydarzenia informacje wykład ratusz urząd miasta wiadomości kultura

red 2 marca 2016, aktualizowano: 2 marca 2016

Poznaj życiorys Leszka Białego. Będzie wykład w ratuszu

Fot.: domena publiczna

Ppor. Leszek Biały przez historyków uważany jest za pierwszego „żołnierza wyklętego” w regionie. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, stając się z czasem szefem łączności w Okręgu Pomorze AK.

Czwartek, godz. 17.30, sala sesyjna UMB, ul. Jezuicka 1.


Organizował struktury konspiracyjne, przeprowadzał akcje dywersyjne i sabotażowe, utrzymywał kontakty z przedstawicielami konspiracji z Pomorza i innych ziem okupowanego kraju, a także z oddziałami partyzanckimi stacjonującymi w Borach Tucholskich.

Po wojnie poddany został brutalnemu śledztwu UB. Wykład o Leszku Białym wygłosi dr Krzysztof Osiński.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 03-03-2016 09:43

    Oceniono 2 razy 1 1

    - dyplomowany kpr. podch. OSA: Kpt Leszek Biały aresztowany został w Wigilię 1946 roku i katowany w wili na Poniatowskiego wyrafinowanymi metodami i zamordowany w Święto Trzech Króli 6 Stycznia 1947 roku. Tak chełpił się jeden z Jego oprawców w czasie libacji alkoholowej. Z tej samej wili na Poniatowskiego padł mordercy strzał 3 Maja 1946 roku na Harcerzy Bydgoskich zgromadzonych na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 2 zabijając Jednego z Nich bezkarnie. Trzeba tych morderców z ub i wsi do 15 pokolenia karać i wyplenić z Bydgoszczy.

    Odpowiedz