środa, 16 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń muzyka CKK Jordanki konkurs chopinowski koncert

red 8 marca 2016, aktualizowano: 8 marca 2016

Wystąpi srebrny medalista Konkursu Chopinowskiego

Fot.: Elizabeth Delage/archiwum artysty

Charles Richard-Hamelin znów w Polsce. W piątek 11 marca usłyszymy go w sali na Jordankach. Wśród tych, którzy słuchali finału XVII Konkursu Chopinowskiego, miał liczne grono zwolenników i kibiców.

Ci, którzy trzymali za niego kciuki, doceniali jego dojrzałą grę, w której pięknie rozkładał akcenty, stroniąc od efekciarstwa i egzaltacji. Ostatecznie kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin zajął drugie miejsce. Zdobył też nagrodę specjalną Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty Chopina.


Od sukcesu w Warszawie jesienią ubiegłego roku sporo się w życiu artystycznym 26-latka z Montrealu wydarzyło. Jego nagrania dzieł Chopina znalazły się na czele rankingu kanadyjskich płyt z muzyką klasyczną. Tuż po powrocie z konkursu koncertował w swojej ojczyźnie i w Niemczech, potem odbył tournée po Japonii (wraz z innymi laureatami Konkursu Chopinowskiego).

A 2 marca na swojej stronie internetowej pianista odnotował: „Jestem z powrotem w Polsce!”. Toruń będzie jednym z etapów polskiej trasy koncertowej Charles’a Richarda-Hamelina, która rozpoczęła się w Warszawie, a skończy w Olsztynie. W najbliższy piątek srebrny medalista warszawskiego konkursu zagra w sali koncertowej na Jordankach, najpierw solo, potem z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

W pierwszej części publiczność usłyszy: Nokturn H-dur op. 62, Balladę As-dur op. 47, słynny Polonez-Fantazję As-dur oraz Introdukcję i Rondo op. 16 Fryderyka Chopina. Po przerwie pianista wykona II Koncert fortepianowy f-moll Chopina z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Bugaja. Ten właśnie koncert - jako jedyny finalista, reszta wybrała pierwszy z koncertów Chopina - Kanadyjczyk grał w ostatnim etapie Konkursu Chopinowskiego.

Na występ Charles’a Richarda-Hamelina TOS zaprasza w piątek 11 marca o godz. 19. Bilety kosztują 45 i 40 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.