Sobota, 19 stycznia 2019

Kultura

Tagi: Toruń Dwór Artusa koncert muzyka bałkańska

red 8 marca 2016, aktualizowano: 8 marca 2016

Balkan Sevdah – muzyka z Półwyspu Bałkańskiego

Balkan Sevdah to zespół, który od ponad 10 lat przybliża nam brzmienia Półwyspu Bałkańskiego. Korzenie ich muzyki to przede wszystkim Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo. Sevdalinki – pieśni z Bośni to tytuł ich nowej płyty, która ukaże się na początku kwietnia.

Jak wyjaśnia sam tytuł nowej płyty będzie to podróż do Bośni – kraju targanego namiętnościami i konfliktami, gdzie wiosna budzi się wcześnie i gwałtownie, by często ponownie spocząć pod zimowym całunem śniegu. Lata są tam upalne, skąpane w palącym słońcu, a jednak zawsze w cienistych ogrodach znajdzie się miejsce, gdzie można w spokoju wypić kawę, rakiję oraz wysłuchać opowieści i głosu śpiewaka.


W utworach Balkan Sevdah odnajdziemy różnorodność dźwięków i rytmów, podobnie jak to ma miejsce w kulturach bałkańskich. Obok wielu skocznych, wesołych, przewrotnych, miłosnych tematów pojawiają się też inne – będące świadectwem tęsknoty i żalu.

Jak mówią sami artyści – do tradycji podchodzą nieortodoksyjnie, nie starając się nikogo naśladować. Ich repertuar to mieszanka elementów różnych kultur bałkańskich, połączonych jednocześnie z indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi artystów. Zespół ma na swoim koncie pięć płyt. Do swojego repertuaru wprowadzili również piosenki z tekstami w języku polskim, które w mniejszym lub większym stopniu są oparte na oryginalnych słowach.


Dwór Artusa, 13.04.(środa) godz. 19. Bilet normalny: 25 zł, ulgowy: 20 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.