Czwartek, 17 stycznia 2019

Podwójny wernisaż w APK. Na jednej z wystaw artystka z Nowego Jorku przedstawia portrety hipsterów

Wystawa „Brooklyn Hipsters” autorki Vero Bielinski czynna będzie w APK przy WSG do 16 kwietnia

Fot.: Vero Bielinski

opr. Łukasz Jędrzejczak

Artystyczne portrety kobiet i fotografia uliczna, rejestrująca jeden z największych trendów kulturowych ostatnich lat. Muzeum Fotografii WSG zaprasza na dwie wystawy fotograficzne.

Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG (ul. Królowej Jadwigi 14).


Pierwszy pokaz zdjęć dotyczy zjawiska, które zdominowało kulturę masową w ostatnich latach. Mowa o hipsterach - wielkomiejskiej subkulturze, której wspólnym mianownikiem jest podkreślanie indywidualizmu, oryginalności i alternatywnego stosunku do świata - w wymiarze materialnym, jak i duchowym. Młoda fotografka Vero Bielinski (rocznik 1988) stworzyła cykl zdjęć, którego bohaterami są hipsterzy z miasta, które uchodzi za jedną ze stolic tego globalnego trendu - Nowego Jorku.

fot. Vero BielinskiWedług Bielinski, najważniejszym środkiem wyrazu hipsterów jest moda, sceną zaś ulica. Fotografka pokazuje nastroje „jednostek gorączkowo dążących do bycia kimś oryginalnym i wyjątkowym, jednak od dawna noszących uniformy”.

Autorami drugiej wystawy są Elżbieta Wenda i Bogusław Dudziak. Tematem zbioru zdjęć jest kobiecość. „Dwa spojrzenia” to cykl fotografii czarno-białych i kolorowych przygotowanych w warunkach studyjnych. Elżbieta Wenda jest z wykształcenia ekonomistką, a Bogusław Dudziak - mechanikiem. Wernisaże w piątek, 1 kwietnia o 18.00.

fot. materiały promocyjne APK