Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: stańko jazz koncert filharmonia pomorska informacje wiadomości region wydarzenia kuźnia

5 kwietnia 2016, aktualizowano: 5 kwietnia 2016

Melodia trąbki i duch poezji noblistki. Tomasz Stańko wraca z nowym kwartetem

Nowy kwartet tomasza stańki to wynik współpracy polskiego trębacza i lidera zespołów z amerykańskimi jazzmanami

Fot.: Adam Zakrzewski

opr. Łukasz Jędrzejczak

Muzyka New York Quartet Tomasza Stańki - jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich jazzmanów, inspirowana jest poezją Wisławy Szymborskiej. Koncert formacji już 10 kwietnia.

Filharmonia Pomorska (ul. Szwalbego 6). Tomasz Stańko to muzyk, którego przedstawiać nie trzeba. Niewiele osób wie jednak, że pochodzący z Rzeszowa światowej klasy trębacz miał być plastykiem.


Wszystko zmieniło się, gdy zobaczył i usłyszał po raz pierwszy jazz na żywo. Impulsem był koncert Dave’a Brubecka zagrany w krakowskiej Rotundzie w 1958 roku.

Jego pierwszy zespół - Jazz Darings, przez zachodnich krytyków uznany został za jeden z pierwszy składów free jazzowych w Europie - być może przez silne inspiracje muzyką Ornette’a Coelemana. Potem przyszedł czas na współpracę z Krzysztofem Komedą oraz wejście w rolę lidera zespołów (Tomasz Stańko Quintet, Freeletronic).

Jego najnowszy projekt ma korzenie w mieście, którym Stańko mieszka - Nowym Jorku i zainspirowany jest poezją krakowskiej noblistki. W skład zespołu wchodzą Kubańczyk David Virelles (pianino), Kalifornijczyk Thomas Morgan (kontrabas) oraz pochodzący z Detroit perkusista Gerlader Cleaver. Wszyscy muzycy kwartetu to doświadczeni instrumentaliści.

Koncert organizowany przez klub „Kuźnia” odbędzie się 10 kwietnia o godz. 19.

Bilety


Bilety w cenie od 70 do 180 zł . Więcej na www.klubkuznia.pl.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.