Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: bracia informacje wiadomości region

red 7 kwietnia 2016, aktualizowano: 7 kwietnia 2016

Jak ogień i woda. Zobacz film „Bracia”

Fot.: kadr z filmu

Dokument „Bracia” Wojciecha Staronia to barwna opowieść o ludziach, którzy przez całe życie musieli się zmagać z przeciwnościami losu.

Sobota, godz. 20.15, kino „Orzeł” (ul. Marcinkowskiego 12-14).


Tytułowym braciom udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą.

Jeden - marzyciel artysta malarz, drugi - pragmatyk naukowiec, czyli ogień i woda.

Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. Mimo zaawansowanego wieku (80 i 83 lata) i przeciwności losu, wciąż są pełni wigoru, humoru i wciąż mają mnóstwo pomysłów. Film ukazuje wspólne życioe dwojga ludzi bardzo różnych od siebie. Jeden idzie przez życie z głową w chmurach - jest aspirującym artystą. Drugi to stateczny naukowiec. Przed filmem - spotkanie z autorami.W ramach sobotniego pokazu odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: montażystą Zbigniewem Osińskim i producentką Anną Waradzyn.

Zbigniew Osiński - montażysta. Absolwent Studium Montażu Filmowego PWSFTviT w Łodzi. Wieloletni współpracownik Wytwórni Filmów Dokumentalnych na ul. Chełmskiej w Warszawie. Zrealizował montaż ponad 300 filmów: fabularnych - w tym "Szamanki" A. Żuławskiego, seriali - w tym "40-to latka" Jerzego Gruzy i przede wszystkim ogromnej liczby filmów dokumentalnych - w tym wszystkie filmy Wojciecha Staronia, m.in. "Argentyńska Lekcja", "Syberyjska Lekcja" i "Bracia". Współpracował z wieloma najważniejszymi polskimi reżyserami.

Anna Waradzyn - Od początku współpracuje z firmą STARON-FILM - Jest producentem wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie filmów Wojciecha Staronia "Argentyńska Lekcja", "Bracia" a także filmu w reż. Marcina Krawczyka "Sześć tygodni