Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region zabytki weekend jest impreza towarzystwo opieki nad zabytkami

SZS 8 kwietnia 2016, aktualizowano: 8 kwietnia 2016

Długi niedzielny spacer po dawnej wsi pełnej fabrycznych kominów

Fot.: mokre

„Nowości” oraz toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zapraszają w niedzielę na maraton wycieczkowy po przyłączonym 110 lat temu do Torunia Mokrem.

Na stronie internetowej Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Toruniu można już zobaczyć plakat zapowiadający niedzielne zwiedzanie.


Jego głównym elementem jest dość dobrze znane archiwalne zdjęcie z tramwajem na tle budynku przy ulicy Kościuszki 24. Właśnie w nim, do 1 kwietnia 1906 roku mieścił się Urząd Gminy Mokre. Plakat przygotował pasjonat starych napisów reklamowych, Kamil Snochowski, bohater jednej z naszych niedawnych publikacji.

Na starej fotografii grafik wypatrzył kilka niewidocznych wcześniej szczegółów. Zawieszone nad wejściem urzędowe tabliczki oraz coś jakby cień kolejnej tabliczki przytwierdzonej do pnia rosnącego przed budynkiem dębu. Zwiedzanie jeszcze się nie rozpoczęło, a już robi się ciekawie...

Jubileuszowy maraton wyruszy w niedzielę o godz. 10 sprzed bramy kościoła Chrystusa Króla, od strony ulicy Kościuszki. Przejdzie wzdłuż dawnej ulicy Lipowej m.in. szlakiem nieistniejących już fabryk. O godz. 12.30 zajrzymy do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej i św. Jerzego przy ul. Podgórnej, a pół godziny później do znajdującej się naprzeciwko cerkwi św. Mikołaja, której drewniany budynek ma, jak wiadomo, kolejowe korzenie.

Spod cerkwi przejdziemy znów pod kościół Chrystusa Króla. O świątyni zbudowanej według projektu Kazimierza Ulatowskiego, opowie dr Michał Pszczółkowski, kurator niedawnej wystawy na temat toruńskiego modernizmu. Do wycieczkowego maratonu można się dołączyć w dowolnym momencie. Warto dodać, że jest to już drugi maraton zorganizowany przez toruński oddział TOnZ. W ubiegłym roku, również w kwietniu, towarzystwo zainaugurowało w ten sposób swoją działalność.

- Na koniec zapraszamy na wspólne zdjęcie przed dawną siedzibą urzędu gminy - mówi Anna Zglińska, prezes toruńskiego oddziału TOnZ. - Przygotujemy również małą niespodziankę.

Wycieczkowym maratonem miłośnicy toruńskich zabytków chcą uczcić 110. rocznicę przyłączenia Mokrego do Torunia, która minęła 1 kwietnia. Zwiedzanie organizują w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.