Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje region wiadomości pałac młodzieży

JT 8 kwietnia 2016, aktualizowano: 9 kwietnia 2016

Młodzi interpretują, śpiewając. W niedzielę festiwal piosenki aktorskiej w Pałacu Młodzieży [wygraj zaproszenie!]

Fot.: Archiwum Pałacu Młodzieży

W niedzielę na scenie Pałacu Młodzieży 19 młodych wykonawców da z siebie wszystko, by dzień później wystąpić jako laureaci 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej z udziałem Piotra Machalicy.

Spośród kilkudziesięciu nagrań, nadesłanych z różnych stron Polski, wybrano te najlepsze. W niedzielę każdy z 19 wykonawców zaśpiewa przed jury na żywo po dwie piosenki. To jednak nie będzie casting do talent show ani konkursu piosenki rozrywkowej. Uczestnicy w wieku 16-27 lat sięgają po teksty Osieckiej, Przybory, Młynarskiego czy Kofty w autorskich aranżacjach. Ambitnie? Tak, bo nie wszyscy nadają się do piosenki aktorskiej.


- Tu nie wystarczy umieć śpiewać, potrzebna jest jeszcze ekspresja, trzeba mieć odwagę obnażyć się emocjonalnie przed publicznością, nie każdy to potrafi - przyznaje Luiza Kubowicz-Dorosz, która od 17 lat, co rok, z ramienia bydgoskiego Pałacu Młodzieży organizuje Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej.

Zatem jury, któremu przewodniczy Roman Kołakowski - kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz – przy ocenie występów będzie brać pod uwagę: dobór repertuaru, walory głosowe, ale przede wszystkim oryginalność interpretacji. Najlepszy wykonawca otrzyma finansowe Grand Prix, jury wyróżni także laureatów. Można jednak powiedzieć, że w tym festiwalu wygrani są wszyscy uczestnicy, bowiem najcenniejszą sprawą dla młodych wykonawców są warsztaty z gościem specjalnym – aktorskim autorytetem. Dwa lata temu był to Artur Barciś, w ubiegłym roku Ewa Błaszczyk, teraz będzie to Piotr Machalica, który zna już repertuar uczestników. W warsztatach z Piotrem Machalicą weźmie udział cała „dziewiętnastka”, choć zaledwie połowa wystąpi w poniedziałkowym koncercie galowym i odbierze nagrody w „Adrii”.

Jak zdradziła nasza rozmówczyni, zdarzają się osoby, które przez kila lat z rzędu biorą udział w festiwalu. W tym roku jest jeden taki uczestnik.
Luiza Kubowicz-Dorosz od 17 lat, co rok, z ramienia bydgoskiego Pałacu Młodzieży organizuje Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej

fot. Pałac Młodzieży

Luiza Kubowicz-Dorosz od 17 lat, co rok, z ramienia bydgoskiego Pałacu Młodzieży organizuje Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej


– To niezwykła sprawa, bo jesteśmy świadkami tego, jak z roku na rok ta osoba się rozwija i dojrzewa do wymagającego repertuaru piosenki aktorskiej – mówi Luiza Kubowicz-Dorosz i przyznaje, że festiwal ma też wiernych miłośników wśród publiczności. – Ludzie chcą słuchać pięknych polskich piosenek z mądrym tekstem. Zainteresowanie naszym koncertem galowym jest zawsze bardzo duże, tym bardziej, że występy laureatów są wzbogacane ruchem scenicznym (tańcem i aktorstwem). Nikt więc nie stoi samotnie na scenie przy mikrofonie, tylko uczestniczy w artystycznym widowisku, pewnego rodzaju spektaklu, co jest przeżyciem nie tylko dla występującego, ale i widzów. Nasza publiczność jest zawsze ciekawa także gwiazd – pytają, kto wystąpi na zakończenie festiwalu i z jakim recitalem.

Wszystkich zainteresowanych informujemy zatem, że Piotr Machalica wystąpi nie sam, a z zespołem w recitalu pt. „Piaskownica” z tekstami Jana Wołka o gorzkiej świadomości życia, miłości i przemijaniu, napisanymi specjalnie dla artysty. Wszystko, co zawiera się w tekstach, ma swój wyraz w brzmieniu, a to za sprawą wybitnych kompozytorów Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla, Janusza Grzywacza i Wojciecha Borkowskiego. Piotrowi Machalicy towarzyszą muzycy: Wojciech Borkowski, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz, Maciej Szczyciński.


Warto wiedzieć
17. Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej – 10.04. (ndz.) od godz. 15.00 przesłuchania w Pałacu Młodzieży, wstęp wolny; 11.04. (pon.) godz. 18.00 – gala festiwalu wraz z wręczeniem nagród i recitalem Piotra Machalicy z zespołem w Kinoteatrze „Adria”, wejście biletowane

Wygraj zaproszenie! Mamy dwa bilety na poniedziałkowy koncert galowy oraz recital Piotra Machalicy w „Adrii". Wygrają je Czytelnicy, którzy jako pierwsi napiszą pod adresem: j.tota@express.bydgoski.pl. O wygranej poinformujemy w mailu zwrotnym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.