Czwartek, 17 stycznia 2019

Międzynarodowo z nowościami i muzyką na żywo - Animocje 2016 [PROGRAM, WIDEO]

Jednym z teledysków w plastelinie Moniki Kuczynieckiej jest „Królewicz” z muz. Jerz Igor. Pokaz filmów bydgoszczanki w kinie „Orzeł” w sobotę (23. bm.) o 17.00

Fot.: Archiwum Moniki Kuczynieckiej

Justyna Tota

Arek Jakubik z nagrodą, pokazy specjalne i konkurs, warsztaty i spotkania. Do animacji zagra B.O.K, w „Mózgu” afterparty do świtu - przed nami 6. Festiwal Filmów Animowanych Animocje, który cieszy się coraz większą popularnością na świecie!

To już szósta odsłona bydgoskiego festiwalu Animocje i można by zażartować, że wieść o nim podobnie jak macki sympatycznej Ośmiornicy Barbary (festiwalowej maskotki) potrafi sięgnąć naprawdę wszędzie. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że na tegoroczny konkurs o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany nadesłano blisko pół tysiąca filmów z 48 krajów!
- To ponad dwa razy więcej zgłoszeń niż w ubiegłym roku. Krótkometrażowe animacje dotarły do nas nie tylko z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Japonii, Tajlandii czy Singapuru. Liczba tych filmów oraz kraje, z których pochodzą, świadczą o tym, że o naszym konkursie wiedzą już niemal na każdym kontynencie, co ogromnie cieszy - przyznaje Weronika Płaczek, dyrektor Festiwalu Filmów Animowanych Animocje, organizowanego przez MCK.

Łącznie w konkursach 6. FFA Animocje w Bydgoszczy zobaczymy 59 filmów animowanych, w tym 18 tytułów w Konkursie Filmów dla Dzieci i 10 animacji w Konkursie Filmów dla Młodzieży. W konkursie głównym o nagrodę powalczą 32 filmy - 31 wybranych spośród nadesłanych prawie 500 animacji + jeden, który tradycyjnie już wybierze publiczność w tzw. przedfestiwalowej Do-grywce (33 animacje prezentowane 18 i 19.04. w klubie „Mózg” i Strefie, wstęp wolny). Do konkursu przyjmowane były produkcje z lat 2013-2016, śmiało można więc powiedzieć, że na wielkim ekranie zobaczymy animacje, których nie znajdzie się jeszcze w Internecie. Będzie zatem nie tylko międzynarodowo, ale i w dużej mierze premierowo!

Festiwal się rozrasta o kolejne atrakcje. W tym roku na Animocjach zostaną też pokazane aż cztery filmy pełnometrażowe. Będzie to, m.in., dotąd tylko raz wyświetlana w Polsce rosyjska animacja rysunkowa „Ku! Kin-dza-dza” (22.04., g. 21.00, wstęp 5 zł) czy przedpremierowy pokaz rysunkowej animacji dla dzieci powyżej 9 lat - „Phantom boy” (24.04. godz. 15.00, wstęp 5 zł). Zaprezentowany zostanie czeski film lalkowy pt. „Maleńka ze sklepu rybnego” w reż. Jana Baleja, z którym będzie można spotkać się po projekcji filmu (21.04. g. 19.45, wstęp 5 zł) i który - obok Michaela Carringtona - będzie zagranicznym gościem i jurorem konkursu. Nie zabraknie też spotkania (20.04. godz. 19.30, wstęp 5 zł) z polskim mistrzem animacji lalkowej - Markiem Skrobeckim, który swoje filmy pokaże, a produkcje innych będzie oceniać w jury.

A skoro mowa o lalkach - będzie zestaw filmów pt. „Prawdziwe Animocje, czyli lalkowe gore z porno” (dla dorosłych! 22.04. godz. 23.00, wstęp 5 zł) oraz wystawa lalek, mających na koncie występ w filmach, jaki i tych tworzonych przez polskich artystów. To w MCK, a klubie „Mózg” i Strefie będzie można oglądać plakaty filmów.
„Maleńka ze sklepu rybnego” w reż. Jana Baleja to jeden z czterech filmów pełnometrażowych, który zostanie zaprezentowany podczas Animocji 2016

fot. Kadr z filmu

„Maleńka ze sklepu rybnego” w reż. Jana Baleja to jeden z czterech filmów pełnometrażowych, który zostanie zaprezentowany podczas Animocji 2016W jury zasiądzie także bydgoszczanka Monika Kuczyniecka, jej marką są animacje w plastelinie, za które otrzymała nagrody, wyróżnienia oraz niejedną nominację w najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, m.in., Yach Film Festiwal. Teraz to ona będzie oceniać pracę innych, co jak przyznaje nie jest wcale prostym zadaniem. Zda się jednak na podszepty swojej intuicji.

- Będę przede wszystkim zwracać uwagę na pomysłowość, czy autor danej animacji potrafił opowiedzieć bez słów o swoich prawdziwych emocjach. Pierwsze wrażenie będzie zatem dla mnie bardzo istotne. Walory techniczne filmu? Nie są najważniejsze, choć siłą rzeczy będę zwracać na nie uwagę. Na ich podstawie jestem w stanie stwierdzić, czy autor danego filmu traktuje materiał po macoszemu, czy też wkłada w pracę całe swoje serce - wyjaśnia nam Monika Kuczyniecka, która nie kryje, że rolą jurorki z jednej strony bardzo się stresuje, a z drugiej - nie może już doczekać się pokazów.

Zresztą podczas Animocji (w sobotę, 23 kwietnia o 17.00 w kinie „Orzeł”, wstęp 5 zł) bydgoszczanka będzie miała specjalny pokaz wszystkich swoich dotychczasowych filmów. Zapytana przez nas, co inspiruje ją przy tworzeniu filmów animowanych, mówi wprost: życie.
- Inspiracje są wszędzie, w każdy geście drugiego człowieka, wiele zdradzającym o naszej ludzkiej naturze. Dużą inspiracją jest również muzyka, którą ubiera się film w emocje - dodaje Monika Kuczyniecka i wie, co mówi, bo właśnie posługując się plasteliną stworzyła animowane klipy do utworów takich artystów, jak Renata Przemyk, Czesław Śpiewa czy Dagadana.

I chociaż Monika Kuczyniecka swoją twórczością filmową udowadnia, że nie tylko dzieci bawią się kreatywnie plasteliną, to jednak właśnie zdanie najmłodszych jest dla niej najważniejsze w najnowszym projekcie filmowym, który realizuje w ramach ministerialnej nagrody - stypendium „Młoda Polska”. - W projekcie zamierzam połączyć swoją pracę z twórczością dzieci w różnych grupach wiekowych. Będziemy wspólnie realizować film animowany na temat emigracji - temat aktualny i niełatwy – zdradza nam twórczyni animacji. - Muzykę do filmu zgodził się skomponować Jerzy Rogiewicz, również bydgoszczanin, z którym miałam okazję współpracować przy realizacji teledysku „ Królewicz” zespołu Jerz Igor, bardzo fajnej zresztą płyty dla dzieci - dodaje Monika Kuczyniecka.
Kadr z filmu

fot. Archiwum Moniki Kuczynieckiej

Kadr z filmu "Ojciec wie najlepiej", według baśni J.Ch. Andresena, o tym samym tytule. Animacja ta została wykonana przez Monikę Kuczyniecką dla Centrum Nauki Kopernik


A co twórczyni animacji sądzi o bydgoskich Animocjach?
- Festiwal to fantastyczna sprawa. Bardzo się cieszę, że Animocje tak się rozwijają, popularyzując przy tym sztukę animacji, bo podejrzewam, że bardzo wielu odbiorców z filmem animowanym spotyka się po raz pierwszy właśnie za sprawą festiwalowych wydarzeń, wśród których nie brakuje atrakcji dla uczestników w każdym wieku – dodaje Monika Kuczyniecka, od czasów studiów mieszkająca Poznaniu, ale do rodzinnej Bydgoszczy i okolic (jej dom rodzinny jest w Mroczy) powraca jednak regularnie, z sentymentem wspominając czas nauki w bydgoskim „Plastyku”.

Z miłym wspomnieniem do Bydgoszczy będzie mógł powracać aktor Arkadiusz Jakubik, który w piątek (22 kwietnia) odbierze nagrodę za osiągnięcia w dubbingu. Taką nagrodą we wcześniejszych edycjach Animocji uhonorowano Jarosława Boberka, Joannę Jabłczyńską.
Arkadiusz Jakubik odbierze w Bydgoszczy nagrodę za osiągnięcia w dubbingu

fot. Archiwum Jacek Smarz

Arkadiusz Jakubik odbierze w Bydgoszczy nagrodę za osiągnięcia w dubbingu


Arkadiusz Jakubik, który obecnie jest głównie kojarzony z filmami Wojciecha Smarzowskiego i zespołem Doktor Misio, przygodę z dubbingiem zaczął już jako 18-latek. Pierwszą jego dużą rolą dubbingową była animowana „Amerykańska opowieść” z 1986 roku. Użyczał swojego głosu postaciom w kreskówkach, jak np. „Atomówki” czy kultowy „Johnny Bravo", słychać aktora także w wielu częściach Misia Yogi. Głos Jakubika obecny był również w „Muppetach", obu częściach „Madagaskaru" czy filmie „Potwory i spółka". Zaś w „Asteriksie i Obeliksie: Osiedle Bogów” zagrał samego Obeliksa. Więcej o swoich doświadczeniach z dubbingiem z pewnością opowie sam aktor na spotkaniu w Szpulce MCK (początek o 19.30, wstęp wolny).

Przy okazji tematu statuetek, warto wspomnieć, że w tegorocznej edycji widniejąca na nich ośmiorniczka jest w swym naturalnym środowisku (statuetka imituje bowiem „wycięty” kawałek wody z pęcherzykami powietrza, w której zanurzona, a raczej wynurzona jest charakterystyczna czerwona postać). Festiwalowe statuetki projektuje Sylwia Nowak, charakteryzatorka lalek do nagrodzonego Oscarem filmu „Piotruś i wilk”.
Podczas konferencji zapowiadającej Animocje 2016 (od lewej): dyrektor festiwalu Weronika Płaczek, basista zespołu B.O.K Michał Lutrzykowski i autorka filmów animowanych Monika Kuczyniecka

fot. Filip Kowalkowski

Podczas konferencji zapowiadającej Animocje 2016 (od lewej): dyrektor festiwalu Weronika Płaczek, basista zespołu B.O.K Michał Lutrzykowski i autorka filmów animowanych Monika Kuczyniecka


Animocjom zawsze towarzyszyła muzyka, w tym roku dawka muzycznych wrażeń będzie jeszcze większa. W kawiarni Szpulka MCK w czwartek (21 bm.) o 22.00 zagra zespół Terrific Sunday (posiadacze karnetów na Animocje wstęp mają wolny, pozostali płaca za bilety 10 zł lub 15 zł w dniu koncertu).

Na finał festiwalu, po ogłoszeniu wyników, tradycyjnie już odbędzie się koncert (23.04. godz. 21, wstęp wolny - wejściówki w kasie MCK), w którym zaproszona gwiazda muzyczna gra na żywo muzykę, którą stworzyła na nowo do wybranych przez siebie animacji. W tym roku zagra zespół B.O.K (choć w niepełnym składzie) i jak zdradził na konferencji prasowej basista zespołu B.O.K, Michał Lutrzykowski, koncert hip-hopowy z pewnością to nie będzie. Przygotowywana przez członków zespołu muzyka będzie tak różnorodna, jak wybrane przez nich animacje (wcale niewesołe), tworzone w różnych technikach.

- Klimatycznie poruszamy się po różnych gatunkach muzycznych - od ekstremalnego grind core i noise poprzez łagodniejsze elementy muzyki elektronicznej. Jest dużo malowania dźwiękiem, elementy hip-hopu będą przebrzmiewać, ale znacznie więcej będzie improwizacji – zapowiedział Michał „Bromba" Lutrzykowski, który zdradził, że muzycy posłużą się takimi instrumentami, jak pianino, skrzypce, gitara basowa czy perkusja.
Na tym nie koniec muzycznych i wizualnych atrakcji, bo od godz. 23 impreza przenosi się do klubu „Mózg”, gdzie relaksujące zakończenie festiwalu zagwarantują koncerty z wizualizacjami.

- Myślę że udało nam się skompletować całkiem fajny skład. Rozgrzewkę zapewni didżej z Bydgoszczy, ale od lat mieszkający w Londynie dj Kozber, który jest rezydentem legendarnego Fabric. Obiecał, że przygotuje oryginalny i niebanalny set. Zagra również Lara Snow z Tel-Avivu, która debiutowała piosenką „We Are Animals", wkrótce pojawi się jej solowe EP. Koncert zamyka Poznańskie trio Mikrobi.T, które uprawia muzykę elektroniczną, ale przy użyciu „żywych” instrumentów, właśnie ukazała się ich druga płyta „Organic Drones". Do tego dwójka didżejów z Poznania - Karolina Jacewicz i Mateusz Kędzierski - zapowiada Kuba Ignasiak, odpowiedzialny za organizację nowego wydarzenia, jakim są Animocje AfterParty w klubie „Mózg”, które potrwa do białego rana. - Stawiamy na muzyczną różnorodność i interdyscyplinarność. Mamy nadzieję, że w głośnikach, jak i na ekranie będzie ogień! Wszystko w sobotę (23 kwietnia). Bilet wstępu kosztuje 10 zł, a kto jest posiadaczem karnetu Animocji, wejście ma za darmo.

Zanim rozpocznie się festiwalowy tydzień z Animocjami, ich przedsmak już w tę niedzielę! W samo południe na Wyspie Młyńskiej grupa chętnych dorosłych i dzieci powyżej 9 lat (być może ktoś zdąży się jeszcze załapać na ostatnie miejsce, pisząc pod: weronika.placzek@mck-bydgoszcz.pl) zostanie zanimowana przez Pawła Prewenckiego. O czym będzie ten film? To się okaże w trakcie jego powstawania. Efekty zostaną zamieszczone na festiwalowej stronie animocje.com, planowana jest projekcja tego filmu po ogłoszeniu wyników konkursu. Uczestnicy filmowego warsztatu na Wyspie Młyńskiej będą mieć więc przyjemność zobaczyć się na wielkim ekranie w roli animowanych bohaterów!

Niedziela, 24 kwietnia, będzie należeć do dzieci (tych małych i dużych). W ramach małych Animocji na kinowym ekranie „Orła" o godz. 11 zostanie wyświetlony zestaw filmów krótkometrażowych dla dzieci pt. „Pionierzy animacji lalkowej" (wstęp 5 zł), zaś o 15.00 wspomniany już przedpremierowy pokaz „Phantom boy" (wstęp 5 zł). Zwieńczeniem festiwalu będą Animocje z wymyWammy, czyli spektakl inspirowany filmami animowanymi (godz. 19.00, wejście 10 zł - dla osób bez karnetu Animocji).

Warto wiedzieć
Animocje 2016 odbędą się 18-24 kwietnia. Jednak przedsmak festiwalu już w niedzielę (10 bm.) o 12.00 na Wyspie Młyńskiej.

Warsztaty:
na wszystkie obowiązują zapisy: weronika.placzek@mck-bydgoszcz.pl, koszt - 20 zł (za całość), bilety w kasie MCK
19-21.04. (wt.-czw.) godz. 17.30-21.00 MCK - A\V Studio - warsztaty dubbingowe (od 13 lat), prowadzenie Katarzyna Chmara i Jędrzej Rochecki
19-22.04. (wt.-pt.) godz. 17.30-21.30, barka „Lemara" (Rybi Rynek)- warsztaty lalkarskie i animacji lalkowej (od 13 lat) prowadzenie Łukasz Wiese
20-22.04. (śr.-pt.) godz. 17.00-20.00, barka „Lemara" (Rybi Rynek)- warsztaty animacji poklatkowej (od 6 lat), prowadzenie Sebastian Kwidziński i Marcin Roszczyniała
20-22.04. (śr.pt.) godz. 17.30-21.30, MCK, pok. 75 - warsztaty pixel artu (od 13 lat), prowadzenie Tomasz Wlaźlak
21.04. (czw.) godz. 17.00 - Skrzynka na bajki (ul. Gdańska 22), Koło Gospodyń Miejskich: szydełkowe Barbary (wykonane ośmiorniczki zostaną przekazane na szpitalne oddziały noworodków), zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, wstęp 20 zł, bilety w MCK

Pokazy dla szkół
wstęp wolny, zapisy: emilia.rebas@mck-bydgoszcz.pl
19.04. (wt.) godz. 10.00 - MCK Pokaz filmów konkursowych dla dzieci (4-7 lat)
godz. 12.30 - MCK Pokaz filmów konkursowych dla dzieci (7-11 lat)

20.04. (śr.) godz. 13.00 - MCK „Historia animacji lalkowej - od Starewicza do Pudłaków" (+13 lat)

22.04. (pt.) godz. 10.00 - MCK „Historia animacji lalkowej - od Starewicza do Pudłaków" (7-13 lat)

Bilety
warsztaty - 20 zł (za trzy dni)
pokazy konkursowe - 2 zł
karnety: 25 zł (upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem warsztatów)
koncert afterparty - 10 zł, z karnetem wstęp wolny

Bieżące informacje na: animocje.com, Facebooku, Instagramie oraz www.mck-bydgoszcz.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.