środa, 16 stycznia 2019

W poniedziałek w bwa wernisaż i wykład dwóch wybitnych architektów

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha otworzą swą wystawę w Galerii Miejskiej bwa oraz wygłoszą wykład

Fot.: Materiały promocyjne Galerii Miejskiej bwa

Materiały Galerii Miejskiej bwa/ jt

Andrzeja Bulanda i Włodzimierza Mucha, którzy dla Bydgoszczy zaprojektowali obiekt BRE Banku, otworzą w poniedziałek o godz. 17.00 w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) wystawę, prezentująca ich architektoniczny dorobek. Architekci wygłoszą również wykład pt. „Okrywanie przeszłości dla przyszłości”. Wstęp wolny.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha - ta dwójka wybitnych architektów została laureatami Honorowej Nagrody SARP w 2015 roku. Tak się złożyło, że jubileuszowa - 50. edycja tej prestiżowej nagrody zbiegła się z 25-leciem ich autorskiej wspólnej pracowni w stolicy.
Obiekt BRE Banku w Bydgoszczy to jeden z najbardziej znanych projektów Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy

fot. Materiały promocyjne Galerii Miejskiej bwa/Rumiancew

Obiekt BRE Banku w Bydgoszczy to jeden z najbardziej znanych projektów Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy


Na najnowszej wystawie w Galerii Miejskiej bwa, której otwarcie już w poniedziałek (11 kwietnia) o godz. 17.00, zobaczymy dorobek architektów, którzy znani są z taki realizacji, jak: BRE Banku w Bydgoszczy, Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie, sali sportowej w Konstancinie-Jeziornej, rozbudowy Biblioteki Publicznej w Warszawie, budynku Prudential w Warszawie.


Prezentowana w Bydgoszczy wystawa składa się z dwóch części. Główną stanowią materiały zgromadzone na ekspozycję „20x20”, prezentowaną na obchodzone w 2011 roku 20-lecia pracowni BiM. Są one uzupełnione o realizacje i projekty powstałe po 2011 roku.
Biurowiec Chmielna 25 w Warszawie

fot. Materiały promocyjne Galerii Miejskiej bwa/ Piotr KRYŃSKI

Biurowiec Chmielna 25 w Warszawie


- Staramy się nie ulegać fascynacji technologicznej, redukując ją do niezbędnego minimum. Uważamy bowiem, że architektura powstaje w głowie i niesie głębszy przekaz niż fajerwerki wizualizacji, pokazujące w większości oszałamiające możliwości komputerowe, przy całkowitym braku głębszych treści - mówią o sobie architekci. Nawiązując do 25 lat wspólnej pracy zawodowej, Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha mówią:
- Generalnie, to nic się w naszej pracy i podejściu do zawodu nie zmienia. Dalej sami projektujemy, rysujemy detale, nocami siedzimy nad konkursami, a na ostatnią chwilę sami kleimy plansze i na sygnale zawozimy je do organizatora. Miarą upływającego czasu jest jedynie powiększająca się różnica wieku między nami, a naszymi pracownikami. Kiedyś byli to bez mała rówieśnicy, dziś są to rówieśnicy naszych dzieci, ale może to sposób na pozostanie wiecznie młodym duchem - architektem.

Czym jest SARP?


To Stowarzyszenie Architektów Polskich - organizacja zrzeszająca architektów, zainteresowanych promowaniem architektury, wysokich standardów wykonywania zawodu architekta, a także działaniem na rzecz otaczającej nas przestrzeni.
Rozbudowa i modernizacja biblioteki publicznej miasta Warszawa

fot. Materiały promocyjne Galerii Miejskiej bwa/ Piotr KRYŃSKI

Rozbudowa i modernizacja biblioteki publicznej miasta Warszawa


Kapituła konkursu składająca się z laureatów lat ubiegłych - Antoniego Domicza, Mariana Fikusa, Macieja Miłobędzkiego, Zbigniewa Reszki oraz prezesa SARP Mariusza Ścisło tak uzasadniła swój werdykt o przyznaniu Honorowej Nagrody SARP w 2015 roku: Architektura Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy jest realna, „dotykalna”, operuje materiałem umiejętnie i z wielką wrażliwością na kontekst miejsca. Znane realizacje (...) stały się znaczącymi punktami odniesienia w polskiej architekturze ostatniego ćwierćwiecza, podejmując jednocześnie dyskusję na temat standardów projektowania w kontekście historycznym. Indywidualny, krytyczny i nieortodoksyjny twórczy stosunek do zabytków, stał się antidotum na rekonstrukcjonistyczną chorobę tzw. polskiej szkoły konserwacji.

Wystawa czynna będzie do 1 maja, wstęp na wystawę, jak i na wernisaż połączony z wykładem, jest bezpłatny!

Nota biograficzna:
Andrzej Bulanda - urodzony w Warszawie w 1955 roku, architekt, konstruktor, absolwent wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1984 roku oraz architektury na University of Detroit (1983). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Graduate School of Design Harvard University, wykładowca na Penn State University. Doświadczenia projektowe zdobywał między innymi w Berlinie Zachodnim (Freii Otto/Rolf Gutbrod 1979-81), w Bostonie (Benjamin Nutter Architects 1986-87), w Nowym Yorku i w Grenoble (Groupe 6, 1989-90). Od 1991 roku wraz z Włodzimierzem Muchą prowadzi autorską pracownię Bulanda, Mucha Architekci w Warszawie. Współautor wielu nagrodzonych prac konkursowych i realizacji, w tym BRE Banku w Bydgoszczy, Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie, sali sportowej w Konstancinie-Jeziornie, zespołu Cameratta - osiedla Eko-Park w Warszawie, rozbudowy Biblioteki Publicznej w Warszawie, budynku Prudential w Warszawie, Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, zespołu Koneser w Warszawie, Młynów Rothera w Bydgoszczy, klubu sportowego „Deski”, budynku apartamentowego przy ul. Pięknej w Warszawie, budynku biurowego przy ul. Chmielnej w Warszawie. Laureat wielu nagród i konkursów. Autor licznych artykułów i publikacji w prasie fachowej, m.in.: „Architektura-Murator”, „Architektura & Biznes” oraz „Rozmowy o Architekturze” – wywiadu rzeki z prof. Jerzym Sołtanem (GSD Harvard) Żonaty, czworo dzieci: Ola, Marysia, Maciek i Zosia.

Włodzimierz Mucha - urodzony w 1956 roku w Olsztynie, architekt, studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1976) oraz na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (1977). Od 1978 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej – dyplom w 1983 roku. Praktykę zawodową rozpoczął w ESPEA – Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków w pracowni architektów Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego i Olgierda Jagiełły. W latach 1989-1990 prowadził samodzielną działalność architektoniczną. Od 1991 roku wspólnie z Andrzejem Bulandą tworzy autorską pracownię Bulanda, Mucha Architekci w Warszawie. Jest współautorem wielu nagrodzonych prac konkursowych i realizacji, między innymi BRE Banku w Bydgoszczy, Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie, sali sportowej w Konstancinie-Jeziornej, zespołu Cameratta - osiedla Eko-Park w Warszawie, rozbudowy Biblioteki Publicznej w Warszawie, budynku Prudential w Warszawie, Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, Zespołu Koneser w Warszawie, Młynów Rothera w Bydgoszczy. Laureat wielu nagród i konkursów. Autor artykułów w prasie fachowej, m.in. „Architektura-Murator”, „Architektura & Biznes”. Wiceprezes SARP ds. twórczości w kadencji 2013-2015. Żonaty, ojciec córki Anity.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.