środa, 16 stycznia 2019

Toruń

Tagi: toruń Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika wystawa

red 13 kwietnia 2016, aktualizowano: 13 kwietnia 2016

Tingatinga - co to takiego?

„Kresy, biesy i lampart w cętki. Dzieła artystów ludowych z Tanzanii i Mozambiku” będzie można od piątku oglądać w muzeum przy ul. Franciszkańskiej w Toruniu.

Pokazywane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Ewy i Eugeniusza Rzewuskich, którzy od lat zafascynowani są sztuką ludową z pogranicza Tanzanii i Mozambiku, znad rzeki Rowuma.


Egzotycznie brzmiące nazwy tingatinga, shetani i uja-maa oznaczają style w malarstwie i rzeźbie, powstałe w Afryce, ale coraz popularniejsze także na innych kontynentach. Obrazy w stylu tingatinga - od nazwiska artysty Edwarda Saida Tingatingi - wyróżniają się prostą formą, naiwnością w odzwierciedlaniu rzeczywistości i bogatą kolorystyką. Przedstawiają zwierzęta w odrealnionej, bajkowej scenerii oraz sceny rodzajowe. Rzeźbiarski styl shetani to odejście od naturalizmu, deformacja i groteskowość, połączone z ażurową formą dzieła. Rzeźby w stylu ujamaa przypominają słupy-totemy. Prace wykonane w tych stylach można będzie oglądać na toruńskiej wystawie.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, wernisaż w piątek o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 12 czerwca. Wstęp wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.