Czwartek, 17 stycznia 2019

Tagi: informacje mck kultura jest impreza wiadomości region wydarzenia bydgoszcz kino scena ciszy

red 25 kwietnia 2016, aktualizowano: 25 kwietnia 2016

Mroczna historia Indonezji na ekranie kina "Orzeł". Joshua Oppenheimer wraca z nowym filmem

Fot.: archiwum organizatora

"Scena ciszy" to drugi, po "Scenie ciszy" film opowiadający o sytuacji we współczesnej Indonezji, gdzie wciąż nierozwiązaną kwestią jest sprawa ludobójstwa, które miało miejsce w latach 60. XX podczas przewrotego wojskowego zainicjowanego przez przeciwników komunistów pod wodzą generała Suharto.

Główny bohater filmu "Scena ciszy" jest Adi Rukun. Mężczyzna, który jest na co dzień optykiem, ocalał, ale jego starszy brat był torturowany, po czym zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila.


Adi decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś niesłychanego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar.

Bohater filmu postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy.

Adi ma nadzieję, że w ten sposób zbrodniarze przyjmą w końcu odpowiedzialność za swoje działania. Niektórzy z nich są dziś uprzywilejowanymi obywatelami, a jeden napisał nawet książkę ilustrującą dokonane zbrodnie w nadziei, że będzie ona miała kiedyś historyczne znaczenie.

Adi wierzy, że tylko odważna konfrontacja z mordercami przywróci jego rodzinie godność i pozwoli na uzdrowienie strasznej traumy, która ich gnębi.

"Scena ciszy" nawiązuje do wcześniejszego filmu Joshuy Oppenheimera pt. "Scena zbrodni", którego bohaterami byli byli oprawcy reżimu Suharto, którzy wspominają przed kamerą o swoich makabrycznych "dokonaniach".

Pokaz filmu w poniedziałek o godz. 16 w kinie "Orzeł", w środę o godz. 20, w piątek o 16 i w sobotę o 18.30.