Sobota, 19 stycznia 2019

Toruń

Tagi: toruń muzyka festiwal Probaltica koncerty

red 28 kwietnia 2016, aktualizowano: 28 kwietnia 2016

1 maja rusza festiwal "Probaltica"

Fot.: Archiwum artystki

1 maja to w Toruniu już od 23 lat dzień inauguracji Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. Festiwal rozpocznie i zakończy się symfoniczne, ale program jest bardzo różnorodny.

Z Łotwy, Litwy, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii i Polski przyjadą muzycy, których słuchać będziemy w Dworze Artusa, Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”, Katedrze Świętych Janów i Ratuszu Staromiejskim. Przybędą też artyści z Białorusi i Ukrainy, krajów od wybrzeża Bałtyku nieco oddalonych, ale, jak przekonują organizatorzy, z tymi bałtyckimi związanych kulturalnie od stuleci. Festiwal potrwa do 15 maja.


Na inaugurację wystąpi Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi, a z nią wirtuozka rzadko słyszanego na koncertowych estradach instrumentu - cymbałów. Irina Michajłowa (na zdjęciu) zagra partię solową Koncertu na cymbały i orkiestrę smyczkową Władimira Kuriana. Poza tym zabrzmią tryptyk symfoniczny „Mały Książę” Jewgienija Glebowa, Symfonia nr 1 Wasilija Kalinikowa i słynny polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

Inauguracja odbędzie się w niedzielę 1 maja o godz. 18.00 w Dworze Artusa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.