środa, 16 stycznia 2019

Bydgoszcz

Tagi: bydgoszcz Opera Nova Carmina Burana Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

red 16 maja 2016, aktualizowano: 16 maja 2016

„Carmina Burana” rzuci nas na kolana!

Fot.: Opera Nova

Na początku były stare manuskrypty, wieki później urodził się Carl Orff i stworzył kantatę sceniczną pt. „Carmina Burana”. Tekst stary jak świat, muzyka niemłoda, a bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Carmina Burana jest średniowiecznym manuskryptem, złożonym z 254 pieśni. Utwory, głównie w łacinie średniowiecznej, spisali uczniowi i zakonnicy około 1230 roku. Część z nich jest wierszami i pieśniami wagantów, czyli wędrujących żaków, a także duchownych. Pieśni mają różny charakter, począwszy od moralitetów, aż po pieśni do tańca oraz biesiadne (w średniowiecznej Europie nieurodzaj i wojny były tak częstą przyczyną głodu, że jedzenie i picie należało do popularnych motywów). W roku 1803 zbiór został odnaleziony w opactwie benedyktynów w Benediktbeuern. Tytuł (łac. Carmina Burana - „Pieśni z Beuern”) nadał Johann Andreas Schmeller w 1847 r., który też przygotował to dzieło do wydania. Dopiero w XX wieku (1937 rok), do głosu doszła muzyka Carla Orffa.


W Bydgoszczy „Carmina Burana” zabrzmi w Operze Nova 3 czerwca o godz. 19 dzięki: Orkiestrze Symfonicznej FP z Kaiem Bumannem na czele, solistom: Iwonie Sosze, sopran, Krzysztofowi Kurowi, tenorowi, Leszkowi Skrli barytonowi 0na zdjęciu0 i chórom: UKW Bydgoszcz (Benedykt Odya przygotowanie, Bernard Mendlik współpraca), UMK Toruń (Arkadiusz Kaczyński przygotowanie, Izabela Szyma-Wysocka współpraca), Zespołowi Mezza Voce Pałacu Młodzieży, Chórowi Śpiewalnia Dziecięca Fundacji Nowe Pokolenie, Izabela Cywińska-Łomżyńska przygotowanie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 03-06-2016 03:15

  Oceniono 3 razy 3 0

  - lech: Wstęp na święto województwa przy Jordankach jest wony, a w Bydgoszczy trzeba płacić. Nasze instytucje kultury są bardziej pazerne niż toruńskie.

  Odpowiedz

 2. 03-06-2016 03:13

  Oceniono 2 razy 2 0

  - Maria: Brawo pan Dyrektor Maciej Figas, kolejny wspaniały koncert. Nasza piękna Opera tradycyjnie będzie pełna.

  Odpowiedz