środa, 16 stycznia 2019

Toruń

Tagi: toruń Impresaryjny Teatr Muzyczny spektakl Wiera Gran piosenki kabaret rewia

red 17 maja 2016, aktualizowano: 17 maja 2016

Spektakl o Wierze Gran, popularnej piosenkarce

Fot.: Jacek Smarz

Wiera Gran jest bohaterką spektaklu, który od piątku znajdzie się na afiszu Teatru Muzycznego przy Żeglarskiej. W przedstawieniu pt. "Jutro będzie za późno” zabrzmią m.in. piosenki z przedwojennych kabaretów i rewii.

Była popularną piosenkarką i aktorką rewiową już przed wojną. Śpiewała m.in. na scenach Warszawy, Lwowa, Gdyni. Występowała w radiu i w filmach, nagrywała płyty.


W czasie okupacji znalazła się - by połączyć się z rodziną - w getcie warszawskim. Stała się tam gwiazdą kawiarni „Sztuka”. Uniknęła tragicznego losu swojej rodziny, która nie przeżyła zagłady. Uciekła w porę na aryjską stronę. Choć w kolejnych latach los jej nie oszczędzał - umarło jej maleńkie dziecko - to po wojnie Wiera Gran wróciła na estradę.

Powojenną karierę piosenkarki przerwały jednak zarzuty o kolaborację z hitlerowcami. Przez lata usiłowała się z nich oczyścić, a te usiłowania wkrótce stały się dla niej sensem dalszego życia. Zmarła w Paryżu dziewięć lat temu.

Jej tragiczne losy przypomniała wydana kilka lat temu książka Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona: Wiera Gran”. Książka wywołała skandal. Zawierała bowiem wypowiedzi bohaterki rzucające cień na wojenną przeszłość Władysława Szpilmana, cudem ocalałego z Holokaustu muzyka, którego wspomnienia stały się kanwą oscarowego filmu „Pianista” Romana Polańskiego.

Postać Wiery Gran i jej piosenki przypomni nowe przedstawienie Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie przy ulicy Żeglarskiej w ten piątek 20 maja o godz. 19.

To będzie prapremiera sztuki Wiesławy Sujkowskiej. W monodramie „Jutro będzie za późno” wystąpi Aleksandra Lis. Aktorka, która ma również muzyczne wykształcenie, zaśpiewa też piosenki Wiery Gran. Reżyseruje Agnieszka Płoszajska, scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewelina Miąsik.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.