Piątek, 22 lutego 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia mck bydgoszcz orzeł kno libera walser

red 23 maja 2016, aktualizowano: 23 maja 2016

Słowiańska wersja "Avatara"? "Walser" debiutem reżyserskim Zbigniewa Libery

Fot.: materiały promocyjne MCK

Artystyczna wizja świata po zagładzie, obraz spełnienia kontrkulturowej utopii czy kino kampowe? Artysta wizualny Zbigniew Libera postanowił spróbować swoich sił jako reżyser i nakręcił "Walsera" - film o zderzeniu cywilizacji z naturą.

- Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: post-apokaliptycznym s-f, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i "glamour" nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji - czytamy w opisie filmu.
Bohaterem debiutu kinowego Libery jest urzędnik klejowy imieniem Walser, który trafia w objęcia plemienia zwanego Conteheli. Conteheli są ludźmi żyjącymi w zgodzie z naturą, przypominają bohaterów "Avatara" Jamesa Camerona, są dzicy i stronią od zdobyczy cywilizacji. Główny bohater filmu, wkraczając do sielankowej rzeczywistości, próbuje ją zmienić, wprowadzając jednak chaos i zamęt.

W roli głównej Krzysztof Stroiński.

Najbliższe seasne "Walsera":

23.05 - godz. 18.20
24.05 - godz. 20.30
25.05 - godz. 20.15


Filmy zobaczyć można w sali kina "Orzeł" przy ul. Marcinkowskiego 12-14.