Sobota, 19 stycznia 2019

Tagi: teatr polski krew na kocim gardle wiadomości kultura jest impreza wiadomości informacje

red 31 maja 2016, aktualizowano: 31 maja 2016

"Krew na kocim gardle" Rainera Wernera Fassbindera znów na deskach Teatru Polskiego

Fot.: Filip Kowalkowski

Niewystawiany wcześniej w Polsce tekst niemieckiego reżysera to próbą odpowiedzi na pytanie, jak teatr ma się do rzeczywistości. Czy może wpłynąć na zmianę rzeczywistości społecznej i polityki? Czy może dokonać rewolucji w myśleniu?

Autor "Krwi na kocim gardle", niemiecki reżyser filmowy i teatralny, Rainer Werner Fassbinder stawia pod znakiem zapytania neutralność i "niewinność" teatru i kina jako form sztuki próbujących komentować rzeczywistość.


W spektaklu, który reżyseruje pochodząca z Serbii Anja Suša występują zawodowi aktorzy, jak i amatorzy.

Nota biograficzna na temat reżyserki:

Anja Suša (ur. 1973) - absolwentka reżyserii teatralnej na Akademii Sztuk Dramatycznych w Belgradzie oraz filozofii w Instytucie Historii Współczesnej w Belgradzie. W latach 2002-2011 pracowała jako dyrektor artystyczny teatru Little Theatre Dusko Radovic. Jest jedną z najważniejszych reżyserek z krajów byłej Jugosławii, wielokrotnie nagradzaną za spektakle reżyserowane na scenach w Danii, Szwecji, Chorwacji i Słowenii. Od dziesięciu lat jest kuratorką i selekcjonerką Międzynarodowego Festiwalu BITEF w Belgradzie. Pozostaje w bliskich relacjach z polskim teatrem, była gościem takich festiwali jak Boska Komedia w Krakowie czy Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Jej spektakle gościły na wielu polskich festiwalach, m.in. na Festiwalu Korczaka i Festiwalu Demoludy w Olsztynie ("Maja i ja i Maja").

Najbliższe spektakle:

3 czerwca - godz. 19 (duża scena)
4 czerwca - godz. 20 (duża scena)
5 czerwca - godz. 20 (duża scena)