Piątek, 22 lutego 2019

Toruń

Tagi: toruń Ratusz Staromiejski wystawa Malarstwo starodruki dzieła sztuki

red 7 czerwca 2016, aktualizowano: 7 czerwca 2016

Skarby hojnego antykwariusza na wystawie w ratuszu

Fot.: A. Ring, L. Sandzewicz/archiwum

Tadeusz Wierzejski był jednym z najsławniejszych polskich kolekcjonerów sztuki i jednym z najhojniejszych darczyńców w dziejach polskich muzeów. Jego dar stał się m.in. zaczątkiem Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą.

Dzieła sztuki Tadeusz Wierzejski zaczął zbierać w dwudziestoleciu międzywojennym we Lwowie. Potem prowadził antykwariat w Krakowie, był też kustoszem warszawskiego Muzeum Narodowym. Zgromadził wielką i różnorodną kolekcję. Imponujący był zwłaszcza jego zbiór porcelany miśnieńskiej.


Przez pół wieku (a najintensywniej w ostatnich latach życia) przekazywał swoje zbiory polskim muzeom. Pierwszą obdarowaną przez niego placówką było jeszcze przed wojną Muzeum Miejskie w Bydgoszczy. Tuż po wojnie ofiarował meble do pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Obdarował też m.in. Zamek Królewski na Wawelu i odbudowany Zamek Królewski w Warszawie.

Pierwszą część swojej kolekcji dalekowschodnich skarbów Tadeusz Wierzejski przekazał Muzeum Okręgowemu w Toruniu dokładnie 50 lat temu. Z tej okazji w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wyjątkowa wystawa złożona z najciekawszych dzieł sztuki i zabytków podarowanych przez niego muzeom i bibliotekom (a także przez nie od kolekcjonera kupionych). Skarby z kolekcji słynnego antykwariusza wypożyczono m.in. z muzeów narodowych w Warszawie i Poznaniu oraz z warszawskiego Zamku Królewskiego. To około 300 obrazów, grafik, rysunków i cennych przedmiotów - od kobierców po meble i szkło.

Są wśród nich grafiki Albrechta Dürera, szkic Aleksandra Gierymskiego, buzdygan hetmana Stanisława Jabłonowskiego, są starodruki i jest porcelana podarowana zamkowi na Wawelu.

Wystawa pt. „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach” otwarta zostanie w piątek o godz. 17, a oglądać ją będzie można do 4 września. Kuratorem jest Paweł Czopiński.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.