środa, 16 stycznia 2019

Toruń

Tagi: toruń CSW „Znaki Czasu” sztuka wystawa Jerzy Duda-Gracz

RED 8 czerwca 2016, aktualizowano: 8 czerwca 2016

Obrazy Jerzego Dudy-Gracza na wystawie w CSW

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można oglądać największą od kilkunastu lat prezentację prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku, Jerzego Dudy-Gracza.

- Inspiruje mnie życie. Wszystko, co robię, jest ściśle związane z rzeczywistością, która mnie otacza. Gdybym urodził się w Niemczech czy Australii, to malowałbym Niemców i Aborygenów w sposób, w jaki ich cywilizacja wpływałaby na mnie w tamtych warunkach. Nie bez znaczenia byłby stosunek do mnie jako jednostki - pisał o sobie Jerzy Duda-Gracz. - Mówiąc więc inaczej, zmieniłyby się zewnętrznie oznaki, a istota problemu, człowiek i jego uwikłania w rzeczywistość, pozostałyby takie same.


Na wystawie, zorganizowanej z okazji 75. rocznicy urodzin nieżyjącego już artysty, zgromadzono ponad 250 dzieł - w tym, oprócz najbardziej znanych cykli i obrazów, także wczesne dokonania z okresu studiów oraz rzadziej prezentowane prace graficzne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.