Piątek, 22 lutego 2019

Toruń

Tagi: toruń archiwum państwowe wystawa kościoły

red 12 czerwca 2016, aktualizowano: 12 czerwca 2016

Bezcenne skarby w Archiwum Państwowym

Fot.: Sławomir Kowalski

Takiej okazji nie można odpuścić. Na wystawie w toruńskim Archiwum Państwowym pojawiły się... odpusty i inne ciekawostki.

Kilka razy zdarzało już nam się podróżować w czasie z „Obrazami cudownymi i miejscami w dzisiejszej Dyecezyi Chełmińskiej” pod pachą. Wydana w 1880 roku książka była m.in. naszym przewodnikiem podczas wyprawy w przeszłość Barbarki.


Autor tego dzieła ksiądz Jakub Fankidejski opisał początki oraz rozwój kultu św. Barbary, wspomniał również o odpustach, jakie w wiekach średnich przyznawali różni kościelni dostojnicy z papieżem na czele tym, którzy wybrali się do Barbarki z pielgrzymką.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby zobaczyć jeden z takich dokumentów, na który ponad 130 lat temu powoływał się ksiądz Fankidejski, powinien odwiedzić główną siedzibę Archiwum Państwowego w Toruniu przy placu Rapackiego 4. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów oraz obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski została tam otwarta wystawa poświęcona toruńskim kościołom.

Dokument dotyczący odpustu dla pielgrzymów odwiedzających miejsce kultu świętej Barbary znajduje się w pierwszej gablocie. W pozostałych kryje się wiele innych skarbów ze zbiorów jednego z najstarszych archiwów w Polsce.

Ciekawie wygląda również prezentowane w Archiwum wystawione w XVIII wieku zaświadczenie wyznania. Przypomina jakiś magiczny talizman. Natomiast podpisany przez króla Jana III Sobieskiego dokument gwarantujący toruńskim luteranom wolność wyznania wygląda bardzo nobliwie i urzędowo.

Najstarszy dokument pochodzi jeszcze sprzed lokacji miasta. Papież Grzegorz IV zwraca się w nim do różnych hierarchów kościelnych z prośbą o pomoc tym, którzy wybierają się na krucjatę przeciw Prusom.

Poza pismami na wystawie można również zobaczyć toruńskie kościoły - istniejące oraz które przeszły już do historii. Widać je na archiwalnych planach, rysunkach, szkicach i zdjęciach. Te ostatnie pokazują również miasto, jakiego dziś nie zobaczymy, pochodzą z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Ekspozycja będzie czynna do końca czerwca. Można ją zwiedzać w godzinach 8.30-14.30 w budynku przy placu Rapackiego 4. Wstęp wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.