środa, 20 lutego 2019

Bydgoszcz

Uwolniony tytuł żyje co najmniej dwa razy... [BOOKCROSSING W BYDGOSZCZY]

Nie tylko z transparentami, ale i książkami w rękach uczestnicy przemarszu promują czytelnictwo podczas Święta Wolnych Książek

Fot.: Tomasz Czachorowski

Justyna Tota

Gdy ulicami maszerują dzieci i młodzież z transparentami, zachęcającymi do dzielenia się przeczytanymi książkami, znak to, że obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W tym roku 16 czerwca będzie tak już po raz 13. W Bydgoszczy centrum działania, czytania i wymiany stanie się Stary Rynek.

- Przyłącz do nas, działaj z nami. Dzięki Tobie świat może stać się jedną wielką darmową biblioteką. Uwalniaj książki. To takie proste! - zachęca Jolanta Niwińska, koordynatorka ruchu bookcrossingowego w Polsce, która dała nowe życie mnóstwu książek, uwalnianych nie tylko w kraju, ale nawet w najbardziej odległych stronach świata, tak egzotycznych jak np. wioska plemienia Palimbe w rejonie Papui - Nowej Gwinei.


To właśnie związana z Bydgoszczą Joalnta Niwińska jest inicjatorką i współorganizatorką Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które narodziło się 13 lat temu. - Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania. Teraz ci najbardziej rozkochani w literaturze łączą się jeszcze bardziej we wspólnych przemarszach i happeningach, nawołując: chcemy podzielić się radością czytania! To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, media - przyznaje Joalnta Niwińska, która zaprasza do wspólnego świętowania 16 czerwca.

W Bydgoszczy barwny korowód miłośników książek i ich uwalniania, którego większość stanowią uczniowie (na pohybel tym, którzy twierdzą, że młodzież słowa drukowanego nie czyta), przy dźwiękach orkiestry dętej przejdzie ulicami miasta na Stary Rynek, gdzie już tradycyjnie odbędzie się happening. Obchody będą dosłownie huczne, a to za sprawą wystrzału z wiwatówek Kurkowych Bractw Strzeleckich. Stałym punktem świętowania jest także wspólne czytanie. - W tym roku utwory profesor Joanny Papuzińskiej, Ewy Chotomskiej, jak i naszych bydgoskich poetów, Aliny Rzepeckiej i Stefana Pastuszewskiego, satyryka Zdzisława Prussa, specjalnie przez autorów na tę okazję napisane, odczytają między inn.: Urszula Guźlecka, Ewa Dąbska, Jolanta Baziak, Barbara Jendrzejewska, Jarosław Mikołajewski - zdradza koordynatorka obchodów.

W Alejce Wolnych Książek przy Starym Rynku będzie okazja wymienić lub oddać swoje książki, by zostały odkryte przez kolejnych czytelników. Będą też występy artystyczne i konkursy. Święto to także interesujący goście. Joalanta Niwińska w MCK poprowadzi spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim - autorem książek dla dzieci, ale i tłumaczem włoskiego, który przełożył dzieła, m.in., Dantego, Petrarki, Michała Anioła, a dla dzieci, m.in., „Pinokia” C. Collodiego.

Warto wiedzieć: 13. Święto Wolnych Książek


16.06. od godz. 10.30 - przemarsz uczestników ulicami miasta w towarzystwie orkiestry dętej ZSM nr 1, połączony z obdarowywaniem książkami mieszkańców

godz. 11 - 13 - happening na Starym Rynku

godz. 13.30 - Cafe Szpulka MCK (ul. Marcinkowskiego 12) - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim - poetą , pisarzem i tłumaczem z języka włoskiego, eseistą i publicystą

godz. 14 - Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 (ul. Św. Trójcy 37) - „Niecodzienne pasje” - spotkanie z przedstawicielami Kurkowych Bractw Strzeleckich z Gdyni i Torunia.

Jak uwolnić książkę?
Wejdź na www.bookcrossing.pl i dodaj książkę do bazy. Szukaj albo twórz półki bookcrossingowe w szkołach, szpitalach, pubach.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.