środa, 16 stycznia 2019

Tagi: szermierz informacje wiadomości region kino mck bydgoszcz

red 14 czerwca 2016, aktualizowano: 14 czerwca 2016

Historia ze Stalinem i szermierką w tle. Zobacz ambitne kino z Finlandii w kinie "Orzeł" [WIDEO]

Fot.: archiwum artysty

Głównym bohaterem filmu "Szermierz" jest Endel Neils. Mężczyzna, który w przeszłości był współpracownikiem tajnej milicji w Leningradzie, uciekając przed mroczną przeszłością, trafia na estońską prowincję, gdzie zatrudnia się jako nauczyciel w jednej z tamtejszych szkół.

Oprócz pracy w szkole, otwiera przy niej klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyl sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi z miłością.


Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych organizowanych przez Sowietów. Szermierka staje się dla nich formą ekspresji i eskapizmu od szarej rzeczywistości.Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych albo skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej.

Reżyserem filmu jest fiński filmowiec Klaus Härö.

Najbliższy seans odbędzie się we wtorek o godz. 20.30.

fot. archiwum artysty