Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Szeroko otwarte oko artysty widzi więcej. Bydgoski prolog "Oko nigdy nie śpi" do soboty w bwa

Fot.: archiwum organizatora

opr. Łukasz Jędrzejczak

Finisaż wystawy uznanego fotografa, opera, która może być lekiem na smutek oraz atelier fotograficzne, w którym można sobie zrobić zdjęcie podobne do tego, jakie robili nasi pradziadkowie - oto kilka atrakcji z bydgoskiego wstępu do festiwalu "Oko nigdy nie śpi".

Piątek, Galeria Miejska bwa, godz. 18, Atelier Kantorek, ul. Gdańska 3, godz. 17, Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20, godz. 19.


Ten festiwal to jedno z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć artystycznych w naszym mieście i regionie. Śmiała inicjatywa, zbliżająca do siebie ludzi reprezentujących świat artystów, recenzentów, publicystów i naukowców jest pretekstem do dyskusji na temat kultury w naszej najbliższej okolicy.

W piątek o godz. 18 odbędzie się pokaz filmu Bogdana Dziworskiego pt. "Szapito" połączony ze spotkaniem z autorem.

Już w sobotę dwa wydarzenia: o godz. 17 w Atelier Kantorek, Jarek Majewski, bydgoski kontrabasista, rzemieślnik i fotograf zaprasza na otwarcie sesji zdjęciowej metodami analogowymi. Przez trzy tygodnie uznani twórcy zdjęć (m.in. Marek Noniewicz, Wojciech Woźniak, Kamil Milewski i Anna Maciejewska) robić będą zdjęcia, które robiono na długo przed fotografią cyfrową.

O godz. 19 zacznie się pokaz „Antydepresyjnej opery” przygotowanej przez twórcę na przecięciu wielu sztuk - Grzegorza Pleszyńskiego. Występują członkowie „Czarnego Karła”, wśród których znaleźli się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni artyści. Na pewno będzie kolorowo i spontanicznie. Za tydzień część druga w Lubostroniu.

Kolejną atrakcją będzie występ bydgoskiego tria jazzowego ukierunkowanego na improwizację i otwartą formę w składzie Jacek Buhl (perkusja), Jarek Majewski (kontrabas) i Max Gwinciński (klarnet).

Tematem tegorocznej edycji festiwalu "Oko nigdy nie śpi" jest pojęcie miłości - rozumianej szerzej, niż tylko w kontekście relacji między dwoma osobami.

Podczas imprez organizowanych w Lubostroniu przyjadą goście reprezentujący świat sztuki i nauki. Wystąpią: Kuba Mikurda i Kuba Woynarowski zajmujący się twórczością Waleriana Borowczyka, Justyna Jułga prezentująca zbiór fotografii zatytułowany "Wydobyte z mroku", Kaye Winwood i Sarah Hamilton Baker, którzy pokażą performance na styku sztuk wizualnych i sztuki kulinarnej, dr Daniel Roland Sobota, który wygłosi wykład pt. "Wędrówki po istnieniu" czy Magdalena Franczuk, która przygotowała wystawę na przecięciu literatury i fotografii pt. "The Book of Wonder".

Więcej szczegółów na temat wydarzeń festiwalowych w Lubostroniu na www.facebook.com/okonigdyniespi.

fot. archiwum organizatoraRozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.